ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
1. březen 2001 - Software

Bertelsmann testuje klon Napsteru

Společnost Bertelsmann údajně vyvíjí program, který by mohla použít v případě, že by došlo k ukončení činnosti Napsteru. Software se jmenuje Snoopstar, má jednoduché uživatelské rozhraní, ve kterém uživatelé mohou hledat hudbu, video a další soubory z několika různých systémů pro online sdílení jako je Napster, Gnutella a iMesh.

Snoopstar, jehož logo připomíná psí tvář (Napster má ve znaku kočičí tvář) byl počátkem února uvolněn k betatestům, které ještě probíhají. Podle dostupných informací si betaverzi tohoto programu stáhlo tisíc uživatelů.

Ředitel Napsteru Hank Barry pro německé noviny Net-Business řekl, že o Snoopstaru neví, nicméně že chápe zájem Bertelsmannu o podobné služby, protože je velká pravděpodobnost, že Napster bude donucen ukončit svou činnost.

Poměrně zajímavý je také fakt, že doména Snoopstar.com byla zaregistrována Matthiasem Runtem, vedoucím BeCG, což je dceřinná společnost Bertelsmanna pro elektronickou komerci. Právě dohodou mezi Napsterem a BeCG se loni dostal Napster pod křídla Bertelsmannu, který z něj chce udělat komerční projekt. Kromě domény Snoopstar.com Runte vlastní také doménu Snoopster.com, což může být opatření před případnými doménovými spekulanty. Tiskový mluvčí BeCG Alexander Adler potvrdil, že Snoopstar je skutečně součástí Bertelsmannu, a dodal že je jedná pouze o testovací projekt.

Samotná aplikace se liší především tím, že umožňuje pouze vyhledávat a stahovat soubory, ovšem nepodporuje sdílení, takže od uživatelů Snoopstaru si nemůže nikdo nic stáhnout. Podle informací od betatesterů v případě, že na zadaný výraz není nalezena žádná odpověď, jsou v okně aplikace zobrazovány reklamy a odkazy vedoucí na Bertelsmannův internetový hudební obchod CDNow, knihkupectví Barnesandnoble.com a BOL.

Je poměrně pochopitelné, že si Bertelsmann vzhledem k nevýhodné situaci připravuje zadní vrátka. Výměna souborů prostřednictvím Internetu je velmi populární a pokud se nepodaří prorazit s Napsterem, bude mít v ruce další kartu, díky níž může zatím alespoň získávat klienty pro své další internetové aktivity. Situace kolem Napsteru je v tuto chvíli poměrně nepříznivá - čeká se na vynesení rozsudku, který s největší pravděpodobností vyzní v neprospěch Napsteru, a ani nabídka miliardy dolarů nepřesvědčila většinu nahrávacích společností ke zmírnění svých postojů.

Pokud se Snoopstar rozjede, bude velice zajímavé sledovat, jak se k němu postaví ostatní systémy. Jestliže uživatelé tohoto programu nepřinesou, díky nemožnosti sdílení, žádné soubory, nebudou pro takové sítě absolutně žádným přínosem, ba naopak způsobí zvýšení jejich zátěže aniž by to jakkoli kompenzovali. Dá se předpokládat, že Snoopstar bude postupně blokován a s velkou pravděpodobností bude následovat válka, jakou například nedávno zažila oblast programů pro komunikaci v reálném čase mezi ICQ a AIM.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama