ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
27. únor 2001 - Software

FotoAlbum 2.3: Udělejte si pořádek ve své sbírce obrázků

Ikona programuPotřebujete získat přehled ve své sbírce obrázků, které se povalují po pevném disku a skrývají se pod nic neříkajícími názvy? Pak možná hledáte software, který dokáže proměnit chaos v pořádek a ještě navíc poskytne řadu užitečných funkcí. Jedním z mnoha je program FotoAlbum, jehož verzi 2.3.1 jsme podrobili krátkému redakčnímu testu.

Co tato aplikace umí? Ze základních vlastností jmenujme například schopnost spolupráce s externími zařízeními jako je scanner nebo digitální fotoaparát přes rozhraní Twain, nechybí samozřejmě zobrazování náhledů, možnost uploadu souborů na web nebo tisk fotografií na tiskárně.

Okno aplikacePokud se podíváme na funkce pro správu souborů (mazání, přejmenování, ...) a editaci obrázků (otáčení, převracení, převod do černobílé škály, ...), musíme si přiznat, že nejsou nijak ohromující. Ocenění si naopak zaslouží uhlazené grafické rozhraní programu, které nejen svým vzhledem, ale také intuitivním ovládáním připomíná dobře známého Průzkumníka. Náhledy snímků lze zobrazovat ve čtyřech různých velikostech, což ocení především uživatelé vlastnící malý nebo naopak velký monitor, kteří si jistě rádi přizpůsobí náhledy svým požadavkům. Náhledy je možné řadit podle data, názvu souboru nebo velikosti.

Nechybí ani oblíbená možnost postupného promítání snímků v zobrazení přes celou obrazovku označovaná jako "slideshow prezentace".

Pokud chcete vystavit své obrázky na Internetu, disponuje aplikace uploadem na web FotoTime, kde můžete soubory uložit, případně dát k dispozici pro online prohlížení, přičemž lze nastavit kdo (eventuálně jak dlouho) si smí obrázky prohlížet. Autor programu tvrdí, že ukládání souborů je bez jakýchkoli omezení, ovšem neměli jsme příležitost ověřit toto tvrzení v praxi. Jistě si umíte představit tu radost, když si babička žijící na druhé straně republiky bude moci přes Internet prohlédnout čerstvé fotografie svých vnoučat. Pro tyto účely byla do programu přidána konverze do formátu JPEG a změna rozměrů obrázku.

Další zajímavé funkce zmiňme alespoň stručně:

  • Možnost třídění obrázků do neomezeného počtu alb a skupin.
  • Tisk více obrázků na jednu stránku.
  • Filtr umožňující definovat s jakými typy obrázků bude program pracovat.
  • Možnost vytváření kompaktních disků obsahujících obrázky a software k jejich prohlížení.
  • Ukládání vybraného obrázku na pozadí pracovní plochy.
  • Odesílání obrázků elektronickou poštou přímo z okna programu.
Součástí je i spořič obrazovky, který v nahodilém pořadí zobrazuje v zadaném intervalu obrázky ze složky, kterou uživatel nastaví jako výchozí. Podobnou funkcí disponují například Windows Millennium Edition.

Obdivuhodné je množství podporovaných formátů: .psd, .pdd, .pic, .pict, .pct, .bmp, .cam, .iff, .cals, .cal, .dcx, .fxd, .fxr, .fxs, .brk, .brt, .lv, .fpx, .gif, .jpg, .jpeg, .pcd, .dcs, .nef, .psp, .pbm, .pgm, .pnm, .ppm, .png, .sfw, .rgb, .bw, .rgba, .pmp, .ras, .tiff, .tif, .tga, .wbmp, .ico, .wmf. .emf, .xbm, .xpm, .xwd a .pcx.

Celkově vzato je FotoAlbum užitečný program, který splňuje všechny požadavky, jež jsou kladené na aplikace tohoto typu. Pochvalu si zaslouží především za svou jednoduchost, díky které bude vyhovovat i začátečníkům. Velké plus pak získává za možnost publikování snímků na Internetu, což se v poslední době stává nepsaným, leč užitečným standardem.

Licence: Freeware
Požadavky: Windows 95/98/Me/NT
Webová stránka: http://www.fototime.com/
Download, velikost: 4,20 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama