ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
26. únor 2001 - Software

Add/Remove Plus! 2000: Ve znamení dokonalé odinstalace

Ikona aplikaceJestliže na svém počítači často zkoušíte nejrůznější sharewarové a freewarové programy, které ve většině případů následně odinstalujete, dostane se operační systém dříve či později do stavu, kdy se práce s ním stane prakticky zcela nemožnou. Většina aplikací totiž při své odinstalaci, prováděné buď samostatným odinstalátorem nebo přes položku Přidat/Odebrat programy v Ovládacích panelech, zanechává v systémové složce své soubory a mnohdy zapomene odstranit i zápisy z registrů, což v konečném důsledku vede ke zpomalování a zahlcování systému. Dnes si představíme užitečného pomocníka, který se jmenuje Add/Remove Plus! 2000 2.01 a jeho "náplní práce" je sledování instalačních procesů a dokonalá odinstalace všech nainstalovaných komponent. Program vyvíjí rumunská společnost Aurelitec software.

Po spuštění se nejprve zobrazí dialogové okno informující o tom, kolik dnů můžete používat zkušební verzi a nabízející online objednání plné verze. Pokud si chcete Add/Remove Plus! pouze vyzkoušet, můžete pokračovat stisknutím tlačítka Try.

Okno programuPo spuštění se otevře okno připomínající svým vzhledem Průzkumníka, přičemž větší část zabírají ikony symbolizující jednotlivé nainstalované programy, vlevo je pak panel zpřístupňující pět základních funkcí. Zbylé položky jsou k nalezení ve standardním menu. Ikony v hlavní části mohou mít dvě podoby:

  • Klasická složka - signalizuje, že program lze odinstalovat standardním způsobem.
  • Ikona s otazníkem - znamená, že odinstalační program dané aplikace nebo některá z jeho komponent chybí. To může být například následkem ručního odstranění programu z počítače (tj. obvykle smazání jeho složky přes Průzkumníka).
Ovládací menu po levé straně obsahuje následující položky:

  • Add/Remove - po označení některého z nainstalovaných programů nabídne jeho odinstalaci. Alternativou je dvojité kliknutí na ikonu programu, který chcete odinstalovat.
  • Product Details - zobrazí podrobnosti o vybraném programu. U většiny aplikací se dozvíte, že nejsou k dispozici žádné dodatečné informace nabízené instalačním programem a že tyto informace jsou dostupné pouze u programů navržených pro Windows 2000. U programů, které odpovídají standardu, se můžete po kliknutí na toto tlačítko dozvědět jméno výrobce, verzi, kontaktní adresu, telefon, odkaz na online podporu, umístění nápovědy, případně další informace zahrnuté do komentáře.
  • Delete Entry - umožňuje smazání záznamu o nainstalované aplikaci. Po aktivaci této volby se zobrazí dialogové okno nabízející odinstalaci zvoleného programu nebo pouze odstranění záznamu ze seznamu nainstalovaných aplikací (program tak zůstane na disku, ale nebude jej možné odinstalovat přes Ovládací panely ani přes Add/Remove Plus!. Tuto volbu využijete například tehdy, když některá aplikace po odinstalaci neodstraní svůj záznam ze seznamu nainstalovaných programů).
  • Modify Entry - dovoluje modifikaci názvu položky v seznamu nainstalovaných aplikací a změnu umístění odinstalačního programu. Cestu k odinstalátoru je, bohužel, nutné zadávat ručně, neboť není k dispozici tlačítko Procházet, které je u podobných dialogů standardem.
  • New Entry - přes toto tlačítko můžete do seznamu nainstalovaných aplikací přidat jakýkoli program disponující odinstalátorem. Pro přidání je nutné vyplnit tři položky: jméno aplikace tak, jak je uloženo v registrech, název, pod kterým má být položka uložena v seznamu nainstalovaných programů a cestu k odinstalátoru.
V menu pak najdete, kromě výše zmíněných položek, které lze vyvolat přes tlačítka, různé způsoby zobrazení ikon (obdobně jako v Průzkumníkovi) a dále nastavení možností programu jako je potvrzování některých akcí či zobrazování odlišné ikony u aplikací s chybějícím odinstalátorem.

Jednou z hlavních deviz je podpora starších aplikací, které mnohdy nepodporují standardní způsob odinstalace přes Ovládací panely, ovšem disponují vlastním odinstalátorem. Jestliže taková aplikace vytvoří zástupce odinstalátoru (například v menu Start), můžete aplikaci přidat do seznamu nainstalovaných programů pouhým přetažením ikony odinstalátoru do okna Add/Remove Plus!.

Celkově lze Add/Remove Plus! 2000 hodnotit jako velmi podařenou a praktickou utilitu, která dává uživateli lepší kontrolu nad nainstalovanými programy a výrazně rozšiřuje obdobnou volbu dostupnou přes Ovládací panely. Patrně nejvýraznější vlastností je jednoduchost ovládání, takže lze tolerovat i nepříliš rozsáhlou nápovědu.

Program je šířen jako shareware se zkušební dobou 30 dnů. Pokud se rozhodnete jej používat i nadále, připravte si na jeho registraci 12,50 USD. Registrovaní uživatelé mají nárok na bezplatnou technickou podporu a nové updaty.

Na závěr malá raritka: Add/Remove Plus! 2000 umí korektně odinstalovat nejen jiné programy, ale také sám sebe.

Licence: Shareware
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT/2000
Webová stránka: http://www.aurelitec.com/software/arplus/
Download, velikost: 556 KB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama