ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
23. únor 2001 - Software

Nero Burning Rom: Vypalování CD hračkou

Ikona programuMechaniky pro ukládání dat na kompaktní disky (tzv. "vypalovačky") jsou díky soustavně klesajícím cenám stále běžnější součástí domácích počítačů. S jejich rozšiřováním se objevuje velké množství nejrůznějších programů, které se snaží přinést uživateli maximální možný komfort a širokou škálu možností. Mezi nejoblíbenější patří software Nero Burning Rom, jehož verzi 5.0.3.8 jsme podrobili redakčnímu testu.

Instalace překvapí snad jen nutností zadávat své jméno a firmu, na kterou je program registrován a to i v případě, že instalujete demoverzi, kde podobné údaje považuji za poněkud zbytečné. Instalační proces je zakončen restartem počítače.

Po novém startu systému najdete přímo v menu Programy samostatnou ikonku Nero - Burning Rom sloužící ke spuštění aplikace. Po spuštění vás program požádá o vložení sériového čísla. V případě, že máte k dispozici pouze demoverzi, můžete pokračovat stiskem tlačítka Demo. V takovém případě se zobrazí tabulka informující o tom, co všechno získáte, pokud si Nero Burning Rom za 49 USD zaregistrujete:

 • Používání programu bez časových omezení
 • Zálohování CD a pevných disků
 • Vypalování na dvou mechanikách současně
 • Neomezené updaty v rámci verze 5.0x
Okno aplikaceNásledně se otevře okno s nabídkou možností, kde si z položek situovaných do levé strany lze vybrat, jaké CD chcete vypálit. K dispozici jsou následující volby:

 • CD-ROM (ISO)
 • Audio-CD
 • Mixed Mode CD
 • CD-Copy
 • Video CD
 • Super Video CD
 • CD-ROM (Boot)
 • CD-ROM (Hybrid)
 • CD-ROM (UDF)
 • CD-ROM (UDF/ISO)
Podle toho, který typ disku zvolíte se adekvátně upravuje pravá část nabídky, v níž lze nastavovat další podrobnosti. U běžného CD-ROM formátu ISO si například můžete zvolit, zda má být disk po zápisu uzavřen či zda může být dodatečně proveden další zápis (tzv. "multisession" režim), jak má být omezena délka názvů souborů a složek, lze nastavit jmenovku a další parametry hlavičky disku, jakož i rychlost vypalování a počet kopií. Následně se dostanete do okna, které připomíná starého Správce souborů z Windows 3.1x. Přetahováním myší mezi okny pak jednoduše volíte složky a soubory, jež chcete umístit na CD, přičemž v dolní části okna vidíte, kolik místa zvolené soubory zaberou na cílovém disku. Poté, co budete s obsahem disku spokojeni stačí stisknout ikonku pro vypálení a za několik minut (záleží na rychlosti zápisu) máte CD hotové.

Kopírování CDVelmi dobře je provedeno kopírování CD, což využijí majitelé dvou mechanik. Oceňuji především možnost vypnutí volby On the fly, kdy program nevypaluje přímo ze zdrojového CD na cílové médium, což při zhoršené čitelnosti média může vést k podtečení zásobníku a následnému přerušení záznamu, ale vypalování provádí přes tzv. "image" na pevném disku, což zajišťuje kontinuální tok dat během celého procesu. Dále lze nastavit, jak si má Nero počínat v okamžiku, kdy narazí na data, která nelze ze zdrojového disku - v takovém případě lze buď přerušit záznam, nebo pokračovat dále. Díky těmto možnostem se nám na čtyřrychlostní mechanice HP-8100 během půlhodiny podařilo kvalitně a bez jakékoli chyby zkopírovat notně poškrábané audio CD, které by za jiných okolností šlo kopírovat pouze náročně nebo dokonce vůbec.

Pokud toužíte po tom, abyste si mohli vypálit vlastní kompilaci svých oblíbených písniček jako klasické audio CD, není to s Nerem prakticky žádný problém. Kromě možnosti vypalování ze souborů WAV si s pomocí plug-inu tento software bez problémů poradí i s populárním formátem MP3 (dokonce podporuje i playlisty M3U) a dokonce i méně používaným leč kvalitním VQF. Chybí snad jen v současné době nastupující formát WMA.

Z dalších vlastností jmenujme například možnost vytváření tzv. "image souborů", což jsou zjednodušeně řečeno kopie disků pro pozdější vypálení, jakož i vypalování z image souborů na CD. Užitečná je též možnost vytvoření bootovacího CD, které můžete použít při nemožnosti startu operačního systému.

Na rozdíl od jiných konkurenčních programů je Nero Burning Rom podstatně náročnější na hardware a velice často zaměstná procesor takovým způsobem, že jakákoli další práce s počítačem nepřipadá v úvahu (testováno na PC Celeron 366 MHz, 128 MB RAM). S touto skutečností se ale lze smířit, neboť ještě donedávna platilo pravidlo, že při vypalování se nemá na počítači provádět žádná další činnost.

Nero Burning Rom je skutečně velice kvalitním a univerzálním programem, který jistě ocení většina majitelů CD-R/W mechanik. Z mnoha předností vyzdvihněme především velkou škálu podporovaných formátů a precizně propracované kopírování disků 1:1. Slabinou je snad jen uživatelské rozhraní, které by možná výrobce mohl směrovat více k začínajícím uživatelům (průvodce, kterým program disponuje, je sice hezký, nicméně nenabízí dostatek možností). Ostatně stáhněte si demoverzi a otestujte si, zda tento software bude odpovídat vašim požadavkům.

Pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovala anglická verze, můžete si z webu výrobce stáhnout jazykové balíčky. K dispozici je tajvanská a čínská čínština, dánština, holandština, maďarština, italština, korejština, norština, portugalština, ruština, španělština a švédština (velikost jednotlivých souborů se pohybuje mezi 198 a 398 KB). Česká lokalizace, bohužel, chybí.

Licence: Demo, registrace přijde na 49 USD
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT/2000
Webová stránka: http://www.ahead.de/
Download, velikost: 4,87 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama