ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
7. únor 2001 - Software

Nové produkty Microsoftu nepůjde nelegálně kopírovat

Tisková zpráva

Aktivace produktu (Product Activation) je nová technologie, jejímž cílem je především snížit množství nelegálně kopírovaného softwaru. Právě tento druh kriminality má významný podíl na vysoké hladině porušování autorských práv v naší zemi. Princip je jednoduchý: při instalaci zakoupeného produktu je uživatel vyzván, aby si jej aktivoval u aktivačního centra společnosti Microsoft. Postup je snadný, rychlý a nevyžaduje žádné složité kroky. Aktivace je zcela anonymní a není k ní zapotřebí uvádět žádné osobní informace o uživateli. Zákazník si může vybrat mezi aktivací přes Internet nebo prostřednictvím telefonu.

Podstatné je, že nová technologie zabraňuje příležitostnému kopírování softwaru. Uživatel si tak může být jist, že jeho legálně koupený software nebude zneužívat nikdo jiný. Dalším pozitivem je očekávaný nárůst zisků pro prodejce softwaru, kteří doposud prakticky neměli možnost bránit se konkurenci ze strany nelegálně kopírovaných produktů.

Nová technologie je dnes součástí Office 2000 v několika vybraných zemích (Austrálie, Brazílie, Kanada, Čína, Hong Kong, Nový Zéland a USA), kde významně snížila nelicencované používání produktů. Nyní bude implementována do všech budoucích verzí produktů Office, Windows, Visio, Visual Studio a dalších.

Postup při aktivaci produktu je následující: po instalaci softwaru je zákazník požádán, aby si jej aktivoval. Po určitou dobu jej může používat bez aktivace - jednotlivé aplikace lze 50x spustit, operační systémy může používat 30 dní od prvního startu. Pokud k aktivaci nedojde, funkcionalita produktu bude omezena natolik, že jeho další používání bude prakticky nemožné. Aktivuje-li si zákazník produkt prostřednictvím telefonu, sdělí jméno země, v níž je produkt aktivován, a automaticky generované identifikační číslo (ID). Aktivační centrum mu zpětně oznámí potvrzení o aktivaci společně s kódem, který umožní další užívání produktu. V případě aktivace po Internetu je ID odesláno automaticky a zákazník tak zadá pouze jméno země. "Technologie počítá s běžnou výměnou komponent počítače, takže zákazníci mohou provést upgrade svého stroje bez další nutné registrace", řekl Tomáš Koška, Product Manager společnosti Microsoft ČR.

Podobný druh technologie proti nelegálnímu užívání softwaru byl v minulosti již zkoušen, avšak nebyl pro zákazníky snadný a nebyl přijatelný ani pro průmysl. Některé rané produkty pro PC např. vyžadovaly specializované hardwarové klíče nebo startovací diskety, což bylo pro uživatele nepohodlné. Aktivace produktu je v tomto ohledu průlomovou technologií, neboť je přirozenou součástí používání softwaru a zároveň se vyhýbá úskalím, jež potkala opatření proti softwarové kriminalitě v počátcích počítačového průmyslu.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama