ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
2. únor 2001 - Software

Microsoft "odepsal" Windows 95

Pět let po svém uvedení jsou Windows 95, ač je z mnoha důvodů stále používá významné procento uživatelů, poslány k ledu. Microsoft totiž v poslední verzi smlouvy se svými partnery neprodloužil právo na instalování OEM verze tohoto operačního systému, což v praxi znamená, že výrobci počítačů budou instalovat výhradně Windows 98, Me, NT 4.0 nebo 2000. Kromě tohoto kroku rozhodl Microsoft o ukončení bezplatné podpory tohoto operačního systému. Pokud tedy použijete hot-line a budete chtít poradit s problémem týkajícím se Windows 95, budete muset zaplatit.

Tato strategie je celkem pochopitelná: Microsoft se již delší dobu snaží o sjednocení dvou platforem svých operačních systémů v jednu. První platforma vychází právě z Windows 95, po kterých následovaly Windows 98, Windows 98 SE (Second Edition/Druhé vydání) a Windows Me (Millennium Edition). Podíváte-li se postupně na vzhled a vlastnosti jednotlivých verzí, rychle zjistíte, že se stále více podobají Windows 2000. Druhou platformou jsou systémy založené na jádře NT (NT=New Technology), které se prosadily zejména po uvedení Windows NT 4.0 a v současné době pokračují v podobě již zmiňovaných Windows 2000. Microsoft pracuje na novém operačním systému vyvíjeným pod kódovým označením Windows Whistler a po uvedení pravděpodobně ponese název Windows .NET 1.0. Tento sytém by měl být pokračovatelem Windows 2000 a jeho hlavním přínosem bude, kromě nového grafického rozhraní, integrace prvků směřujících k technologii .NET. Na systémy založené na jádře Windows 9x/Me bude navazovat verze Personal Edition, která ale bude založena na platformě NT, čímž by mělo dojít k první fázi sjednocování operačních systémů.

Microsoft tedy nemá zájem o další pokračování systémů vycházejících z Windows 9x a ukončení podpory Windows 95 je jen prvním krokem, který má zákazníky přimět k upgradu na aktuálnější verze. Dá se předpokládat, že během dvou až čtyř let čeká podobný osud i všechny následující systémy a kolem roku 2005 nebudou s velkou pravděpodobností podporovány ani stávající Windows Millennium Edition.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama