ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
29. leden 2001 - Software

Novinky od Microsoftu: Nový vzhled Whistleru a DirectX 8.0a

Již několik měsíců se v kuchyni softwarové sekce Microsoftu připravuje operační systém Windows Whistler, který bude patrně uveden pod označením Windows .NET 1.0. K otestování používá Microsoft skupinu betatesterů a ač testovací podmínky jednoznačně zakazují publikování jakýchkoli informací získaných během testů, vždy se najde někdo, kdo zveřejní screenshoty nebo dokonce dá k dispozici celou instalaci na Internet. Microsoft proti podobným aktivitám pochopitelně bojoval, ovšem vždy bez úspěchu. Nyní, kdy se má asi za tři týdny objevit druhá betaverze, obzvláště důrazně upozornil všechny zúčastněné testery, aby nezveřejňovali ani neukazovali změny, které Microsoft připravil v uživatelském rozhraní. Dá se tedy předpokládat, že nový interface bude podstatně odlišný od toho, na co jsme zvyklí od doby uvedení Windows 95.

Windows Whistler budou existovat v několika verzích, přičemž první dvě označené jako Personal (verze pro nasazení v osobních počítačích; v podstatě bude nástupcem Windows 9x/Me) a Professional (verze pro nasazení na pracovní stanice; bude nástupce Windows NT 4.0/2000 Workstation) by měly být uvedeny ještě před koncem tohoto roku. Serverové verze, které budou ve 32-bitové a 64-bitové verzi, přijdou na trh o několik měsíců později. Whistler by měl být podle tvrzení Microsoftu nejpodstatnějším krokem v operačních systémech od doby, kdy starý textový systém MS DOS nahradil grafický systém Windows 95. Součástí Windows Whistler by měla být i nová verze Internet Exploreru s označením 6.0, kolem které se vyskytla celá řada spekulací. Původně se objevily informace, že Explorer 6.0 nebude možné instalovat samostatně, ale že bude k dispozici pouze s Whistlerem. Podle posledních zpráv ale je vyvíjen Explorer 6.0 i pro starší platformy.

Nové grafické rozhraní Whistleru je velice pečlivě utajováno, což otevírá dveře nejrůznějším spekulacím o tom, jaké by vlastně mohlo být. Dá se předpokládat, že bude odpovídat strategii .NET, takže by mohlo připomínat internetové stránky, což ostatně naznačily už Windows Millennium Edition. Počítá se také ze širší podporou tzv. "motivů pracovní plochy", které s velkou pravděpodobností budou ještě více konfigurovatelné. Způsob, jakým směrem se bude vyvíjet změna uživatelského rozhraní naznačuje poslední verze multimediálního přehrávače Windows Media Player, který lze převlékat pomocí tzv. "skinů". Ostatně o skinovatelnosti operačního systému se také mluví nějaký ten pátek a předpokládalo se, že tato vlastnost bude zahrnuta již ve Windows Me, což se nakonec nestalo. S velkou pravděpodobností lze tedy říci, že grafické rozhraní Windows Whistler bude plně pod kontrolou uživatele, takže každý systém bude vypadat úplně jinak.

Další novinkou je updatovaná verze DirectX 8.0a, kterou lze instalovat na všechny operační systémy, tedy na Windows 95, 98, Me i 2000. Instalační soubor má necelých 25 MB a můžete si jej stáhnout zde.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama