ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
12. leden 2001 - Software

Nový formát MP3Pro: Stejná kvalita, poloviční velikost!

Ve středu jsme ve článku Připravuje se nový Frauhofer kodek informovali o nové verzi patrně nejpopulárnějšího multimediálního formátu MP3. Dnes přinášíme podrobnější informace o této novince, která možná rozhodne o tom, kterým směrem bude pokračovat vývoj v této oblasti.

Francouzská společnost Thomson Multimedia pracuje na vývoji nové verze své patentované technologie MP3. Inovaci si vyžádal především velmi rychlý rozvoj v této oblasti, který přinesl širokou škálu zvukových formátů, jež mnohdy nabízejí lepší parametry, než stávající MP3. Alfou a omegou snažení všech firem působících v této oblasti je dosažení co možná nejvyšší kvality a současně nejmenší velikosti souborů. Formát MP3 je v současnosti nejoblíbenější, nicméně na záda mu pořádně dýchá konkurence, zejména pak formát WMA podporovaný Microsoftem či RealAudio společnosti RealNetworks.

Klíčovým faktorem je tzv. "bit rate" nahrávky. U formátu MP3 se za dostatečně kvalitní považuje bit rate 128 kbps, což donedávna postačovalo. Konkurence ale nespala a připravovala stále lepší a kvalitnější verze svých kodeků, takže v současnosti existují formáty schopné reprodukovat záznam stejně kvalitně již při bit rate 64 kbps. Cestou snižování bit rate se vydala také Thomson Multimedia.

Nový formát označovaný jako MP3Pro by měl dosahovat stejné kvality nahrávek při poloviční velikosti souborů, což by při běžně používané kvalitě mělo znamenat, že k uložení minuty zvukového záznamu bude potřeba zhruba 0,5 MB. Formát MP3Pro bude zpětně kompatibilní, takže by neměl být problém s přehráváním ve stávajících aplikacích a zařízeních. Dokončení vývoje a oficiální uvedení je očekáváno v polovině tohoto roku.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama