ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
11. leden 2001 - Software

Jak dostat z modemu maximum

Rychlost přenosu dat z Internetu záleží na mnoha faktorech - například na konektivitě a dostupnosti serverů přes které data tečou, propojení poskytovatele připojení se zbytkem světa, na telefonní lince a samozřejmě také na rychlosti a nastavení modemu. Právě poslední jmenovaný prvek je jediný, který lze nějakým způsobem ovlivnit. Když si koupíte modem 56 kbps, velice záhy zjistíte, že z něj nedostanete vyšší přenosovou rychlost, než 53 kbps. Jestliže jde vaše spojení skrze více než jeden analogový rozbočovač, bude jeho maximální rychlost oscilovat kolem 45 a 50 kbps. Dnes vám poradíme, jak vyšroubovat přenosovou rychlost na maximální možnou úroveň.

Jak asi víte, modemy ve většině případů se připojují k sériovému portu (COM1, COM2, ...), který při nesprávném nastavení může radikálně snižovat rychlost toku dat z modemu do počítače. V případě, že máte interní modem, má tento modem obvykle svůj vlastní port, který bývá vyladěn na optimální výkon. Horší je to s externími modemy, jež jsou kabelem připojeny k portům počítače. Tyto porty jsou totiž v operačních systémech Windows zcela nepochopitelně nastaveny na nejnižší výkon.

Nastavení vlastností portu lze provést následujícím způsobem:

 1. Klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu Tento počítač na pracovní ploše a z kontextového menu vyberte položku Vlastnosti.
 2. Přejděte na kartu Správce zařízení, kde rozbalíte položku Porty (COM A LPT).
 3. Nyní klikněte dvakrát levým tlačítkem myši na ikonu portu, ke kterému máte připojený modem.
 4. Přejděte na kartu Nastavení portu, kde nejspíše spatříte přenosovou rychlost (Počet bitů za vteřinu) nastavenou na hodnotě 9600. Tuto položku změňte na maximální nabízenou rychlost (v případě Windows 95 115200, u Windows 98 921600).
 5. Ostatní položky ponechejte beze změny, neboť implicitní nastavení pracuje spolehlivě při všech přenosových rychlostech.
 6. Stiskněte tlačítko Upřesnit, čímž se dostanete do nastavení vyrovnávací paměti portu. Tyto paměti slouží k dočasnému ukládání dat, která mají být zpracována procesorem v okamžiku, kdy je procesor zatížen jinou činností. Implicitní nastavení ve většině případů plně vyhovuje, nicméně pokud se během přenosu dat vyskytují chyby, je-li celkový výkon modemu nízký či nefunguje-li správně současný přenos více souborů, můžete tyto chyby částečně ovlivnit nastavením menší vyrovnávací paměti. Nastavením menší přijímací vyrovnávací paměti dosáhnete toho, že zásobník pojme menší množství dat a čip UART bude více zatěžovat procesor komunikací s procesorem. Naopak při nastavení vyšší hodnoty může dojít k přetečení a ztrátě dat. Jako optimální se jeví hodnota 8. Přenosová vyrovnávací paměť má jako optimum hodnotu 16, která ve většině případů plně vyhovuje. Pokud ale máte potíže s uploadováním souborů, zkuste tuto hodnotu snížit. Sice tím více zatížíte procesor častější komunikací s UART čipem, nicméně lze tak dosáhnout vyšší spolehlivosti přenosů.
 7. Nyní se podíváme na vlastní nastavení telefonického připojení. Klikněte dvakrát na ikonku Tento počítač a přejděte do složky Telefonické připojení sítě.
 8. Vyberte ikonu zastupující spojení, které chcete vyladit, klikněte na ní pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vyberte položku Vlastnosti.
 9. Na kartě Obecné klikněte na tlačítko Konfigurovat, čímž se dostanete do nastavení modemu pro dané připojení.
 10. Na kartě Obecné zkontrolujte, zda je v roletkovém menu Nejvyšší rychlost nastavena o jeden stupeň vyšší rychlost, než jaké může váš modem maximálně dosáhnout. Nastavení ještě vyšších hodnot nemá smysl, neboť maximální rychlost modemu je hardwarově dána a není možné jí zvýšit.
 11. Vraťte se z nastavení modemu zpět do nastavení připojení a přejděte na kartu Typy serverů. Zde odstraňte všechna zatržítka v sekci Další možnosti a v sekci Možné síťové protokoly ponechejte aktivní pouze položku TCP/IP.
Tím jsme nastavili prakticky všechny dostupné parametry na maximální možný výkon. Pokud poté bude mít váš modem problémy s dosažením maximální rychlosti, bude chyba buď v telefonní síti, nebo u vašeho providera.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama