ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
14. prosinec 2000 - Software

Catalog Wizard 1.0: Sedm kroků k vytvoření webové galerie obrázků

Ikona programuMnoho webmasterů se potýká s problémem, jak vytvořit stránku s náhledy obrázků, které se po kliknutí zobrazí v plné velikosti. Možností je samozřejmě více: například ruční vytvoření zmenšených náhledů v grafickém editoru a následné vložení těchto náhledů do HTML dokumentu. Tento způsob je ale použitelný pouze v případě, že potřebujete galerii čítající pouze několik obrázků; při větším objemu byste totiž touto činností mohli strávit třeba i celé hodiny.

Dnes vám představíme program Catalog Wizard 1.0, který proces vytváření webových galerií velice podstatně zjednodušuje. Hned zpočátku musím uvést jeho hlavní přednost: je úplně zadarmo, což jistě potěší webmastery, jejichž stránky nepřináší žádný zisk a nemohou tak investovat finance do nákupu ne zrovna levného softwarového vybavení.

Catalog Wizard vytváří samostatné zmenšené náhledy původních obrázků (podporovány jsou formáty JPG, GIF a BMP), což je velice užitečné, neboť se tím zmenší i jejich velikost a doba nutná k přenosu přes Internet. Uživatel má samozřejmě plnou kontrolu nad tím, jak budou náhledy vypadat, takže nechybí možnost definování výšky a šířky obrázku.

Stránka vytvořená pomocí Catalog Wizard 1.0Takto vytvořené stránky fungují podle zaběhnutého standardu: po kliknutí na náhled se otevře nová stránka s obrázkem v původní velikosti (v okně prohlížeče se tedy neotvírá pouze samotný obrázek), přičemž na tuto stránku jsou umístěny hypertextové odkazy na hlavní stránku, na předchozí a následující obrázek, což jistě uvítají návštěvníci, kteří si chtějí prohlédnout celou galerii.

Dalším prvkem, který jistě uvítáte, je možnost určení počtu náhledů na řádku a počet řádků na stránce. Jestliže je počet obrázků větší, Catalog Wizard automaticky vytvoří další stránky, které pochopitelně prováže patřičnými odkazy. Kromě výše uvedeného lze též konfigurovat barvu a velikost textu a pozadí stránky.

Samotné ovládání programu je tak jednoduché, že je zvládne i začínající uživatel, který nemá absolutně žádné zkušenosti s vytvářením HTML dokumentů a má alespoň základní znalosti angličtiny. Celým procesem vás totiž krok po kroku provede průvodce, který vždy ochotně vysvětlí, co máte dělat. Postup vypadá následovně:

  • V prvním kroku zvolíte název stránky (má-li být stránka nastavena jako úvodní, doporučujeme index.html) a složku, v níž máte obrázky, jež chcete použít.
  • V následujícím kroku zadáte název katalogu (tj. to, co se bude zobrazovat v liště browseru) a nadpis (ten bude situován jako nadpis nad náhledy).
  • Třetí krok umožňuje nastavit požadované parametry stránky a náhledů jako je výška a šířka, počet náhledů na jednom řádku a počet řádků na každé stránce.
  • Následně zadáte název podadresáře, do kterého bude uložena kompletní galerie, případně zda mají být z této složky předtím vymazány všechny soubory. Můžete také zadat obrázek, který bude použit v případě, že z některého obrázku nebude možné vytvořit náhled.
  • Pátý krok nabízí definování barvy a velikosti nadpisu, textu a barvy odkazů.
  • V dalším dialogu pak zvolíte barvu pozadí, případně obrázek na pozadí a zvuk, který bude přehráván po otevření stránky (zvuk na pozadí nedoporučujeme, neboť tuto vlastnost podporují pouze některé prohlížeče a není v oficiálních normách W3C).
  • V poslední sedmém kroku pak prostřednictvím zatržítek zvolíte, zda má být po dokončení úkolu vytvořená galerie otevřena v prohlížeči, zda chcete uložit vámi zvolená nastavení jako výchozí, případně jestli se má program automaticky ukončit.
Průvodce, který vás provede sedmi jednoduchými krokyKdy Catalog Wizard využijete? Kromě již zmíněných internetových galerií se vám může hodit například budete-li chtít vytvořit katalog snímků, který vypálíte na CD-ROM, ale může vám být užitečným pomocníkem i při organizaci obrázků na pevném disku. Jednoduché ovládání vyřešené vtipně průvodcem dovoluje jeho použití nejen profesionálům, kterým může výrazně ušetřit práci, ale i laikům, kteří si s vytvořením internetové galerie nevědí rady.

Licence: Freeware
Minimální požadavky: Windows 95/98/NT, 16 MB RAM, 5 MB volného místa na disku, Microsoft Internet Explorer/Netscape Navigator 4.0 nebo novější
Webová stránka: www.iki.fi/osq/catalog/
Download), velikost: 1,72 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama