ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
12. prosinec 2000 - Software

AceHTML 4 Freeware: HomeSite zadarmo!

IkonaTvůrci www stránek často hledají kvalitní program pro vytváření HTML dokumentů. Ty nejlepší jsou zpravidla kategorie shareware a je tedy nutné za ně zaplatit. Mezi povedené programy tohoto typu patří také AceHTML 4 Freeware a jak již samotný název napovídá, nemusíte sahat do své kapsy pro peníze.

Po prvním spuštění se zobrazí dialogové okno vyžadující jméno a kód uživatele, na kterého je program registrován, ovšem nelekejte se, neboť nejde o žádnou boudu. Program je sice zdarma, nicméně musíte se zaregistrovat. Při dalším spuštění bez registrace již nebudete do aplikace vpuštěni.

Okno programuUživatelské rozhraní přímo jako by z oka vypadlo profesionálnímu nástroji pro tvorbu a správu webu Allaire HomeSite, který patří skutečně ke špičce ve svém oboru a to, že se jím autoři AceHTML 4 Freeware inspirovali, může být uživatelům jen ku prospěchu. Bez komentáře nemohu ponechat tlačítka a ikonky - podle mého subjektivního názoru jsou podstatně hezčí a působí přítulnějším dojmem. Podíváte-li se ale podrobněji, zjistíte, že rozdíl není jen v ikonkách, ale i v celkovém provedení - zatímco v HomeSite je vše v jednom okně, je v AceHTML zvlášť okno s ikonkami, záložkami a menu a zvlášť okno s otevřenými dokumenty, na což je potřeba si chvilku zvykat. Nenajdete zde ani možnost práce v režimu WYSIWYG, což ale není na škodu, neboť uživatelé používající HomeSite jsou zpravidla zvyklí na práci s čistým kódem. Ze základních vlastností můžete počítat s obarvováním elementů podle významu, naopak mně osobně chybělo automatické doplňování kódu během psaní obvyklé nejen v HomeSite ale všeobecně ve většině vývojářských nástrojů.

Velikým překvapením je integrace kontroly pravopisu v dokumentu, která na českých Windows 98 s Office 97 CZ dokázala bez problémů kontrolovat i český pravopis. O užitečnosti tohoto nástroje se můžete přesvědčit na nejednom webu, kde čeština výrazně kulhá.

Vkládání obrázkůDalší věcí, která je proti HomeSite dovedena takřka k dokonalosti, je vkládání obrázků přes ikonu Image Browse. Po jejím stisknutí se otevře samostatné okno, v jehož levé části můžete otevírat složky a vpravo se zobrazují zmenšené náhledy všech obrázků, které se ve složce nacházejí. Pomocí pravého tlačítka pak můžete kterýkoli obrázek otevřít, vložit přímo do dokumentu, nebo vložit pouze textový odkaz na tento obrázek.

Nechybí ani kontrola platnosti odkazů a správnosti kódu v daném dokumentu nebo ve všech otevřených dokumentech současně. Zde je sice cítit převaha HomeSite, nicméně pro běžné potřeby obě funkce plní svůj účel a spolehlivě najdou všechny nedostatky.

Velkou pochvalu si zaslouží i panely nástrojů, kde například najdete rychlé vkládání META tagů, komfortně provedené nastavení vlastností dokumentu jako je barva pozadí, textu a odkazů či editor obrázkových map. Zejména oceňuji zobrazování náhledů ještě před vložením kódu prakticky ve všech situacích, kde je to jen trochu možné. Díky náhledům tak můžete velice rychle nastavit všechny potřebné parametry a vidíte, jak se tyto parametry promítnou na výsledku. Z metody "pokus-omyl-pokus" se tak vytváření stránek zjednoduší na několik kliknutí s jistým výsledkem.

Implementováno je i několik funkcí, které nejsou oficiálně podporovány (MARQUEE, BGSOUND, ...), ovšem program vždy vedle názvu funkce upozorňuje na výhradní podporu například Internet Explorerem.

Také vytváření tabulek je mnohem jednodušší než v HomeSite. Po nastavení počtu řádků a sloupců pracujete rovnou s jednotlivými buňkami. Výsledek své práce pak můžete uložit buď do samostatného souboru, nebo vložit do aktivního dokumentu.

Velice komfortně jsou řešené odrážky a číslované seznamy - zde si dovolím tvrdit, že úroveň zpracování této funkce je na úrovni obvyklé spíše u kancelářských balíků než u nevizuálních editorů HTML. Samozřejmostí je sada nástrojů pro vytváření formulářů, nastavování kaskádových stylů.

Některé z vás jistě potěší několik Java apletů díky kterým můžete své stránky obohatit zajímavými textovými efekty, kalendářem nebo vlastním reklamním systémem založeným na Javě. Ani příznivci JavaScriptu nebudou o nic ošizeni: pro ně AceHTML obsahuje například rolující text, ukazatel data a času, navigační roletkové menu, jednoduchý textový efekt, tlačítka, která se mění při přejetí myší, a několik dalších skriptů.

Celkově lze AceHTML 4 Freeware označit za jeden z nejlepších nevizuálních editorů HTML, který se může směle srovnávat s nejšpičkovějšími aplikacemi ve své kategorii. Kromě příjemného uživatelského rozhraní nabízí všechny potřebné funkce a přidává mnoho užitečných věcí navíc. Přičteme-li k tomu skutečnost, že je úplně zadarmo, pak v případě, že vytváříte www stránky, bez obav vyhoďte svůj současný editor a vyzkoušejte AceHTML. Určitě nebudete litovat.

Licence: Freeware
Webová stránka: http://www.visicommedia.com/
Download, velikost: 3,9 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama