ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
8. prosinec 2000 - Software

Opera 5.0 je na světě a je skutečně zadarmo!

V pondělí jsme ve článku Opera: další browser zadarmo!? informovali o tom, že společnost Opera Software připravuje již pátou verzi svého internetového prohlížeče. Zmínili jsme se také o nepotvrzené zprávě, že by Opera 5 měla být, na rozdíl od předchozích verzí, k dispozici zcela zdarma.

Informace se nakonec ukázaly jako zcela pravdivé a 6. prosince byla uvedena Opera 5.0, kterou lze pod operačními systémy Windows používat zadarmo. V tuto chvíli se ještě neví, zda za nulovou cenu bude nabízena i verze pro Linux, Mac OS a BeOS a sama společnost Opera Software se k této otázce nevyjádřila s tím, že v tuto chvíli se čeká na to, jaká bude odezva uživatelů.

Mezi nejvýraznější vlastnosti prohlížeče Opera patří:

  • Rychlost - tento argument je takřka bez diskuze, neboť Opera skutečně zobrazuje internetové stránky výrazně rychleji, než například Internet Explorer nebo Netscape Navigator. Rozdíl v rychlosti skutečně pocítíte a nakonec také oceníte třeba v okamžiku, kdy dostanete o něco nižší účet za telefon.
  • Velikost - v porovnání s oběma hlavními browsery je Opera doslova kolibříkem. Instalační soubor verze bez implementace Javy má jen pouhé 2 MB, což je citelně méně, než velikost instalací většiny konkurenčních produktů.
  • Podpora standardů - Opera by měla podporovat všechny stávající webové standardy včetně jazyků pro vytváření internetových dokumentů HTML a XML, síťové a bezpečnostní protokoly (HTTP, SSL a TLS), kaskádové styly první i druhé generace a programovací jazyky (ECMAScript, Javascript a DOM).
Opera 5.0 je k dispozici ve dvou provedeních: s podporou Javy (instalační soubor má velikost 9,5 MB) a mezi uživateli oblíbenější varianta bez podpory Javy (pouhých 2 MB!). "Zadarmová" verze bude, jak je poslední dobou zvykem, sponzorována reklamou, takže nechcete-li platit 39 dolarů za plnou verzi, budete se muset smířit s reklamním proužkem v okně aplikace. Všechna provedení si lze stáhnout ze stránky www.opera.com/download/.

Mezi nejdůležitější novinky, které pátá verze tohoto skutečně povedeného browseru přináší, patří:

  • Integrovaný chat, který spolupracuje s adresářem kontaktů a e-mailovým klientem, podporuje protokol pro komunikaci s uživateli nejrozšířenějšího programu pro on-line komunikaci ICQ, takže můžete souběžně se surfováním například chatovat s přáteli po celém světě.
  • Vyhledávání používající několik známých serverů jako je Google, Altavista, GoTo, Yahoo! a HotBot, které umožňuje výběr vyhledávač, jež chcete použít a výsledky hledání lze uložit do bookmarků.
  • Surfování po WAPu - Opera podporuje jazyk WML, který je používán na WAPových serverech. Stránky napsané v tomto jazyce byly původně určeny pro přenosná zařízení, takže jsou velice jednoduché a neobsahují žádné zbytečné prvky. Většina webů založených na WAPu je přístupná i skrze Internet a Opera 5.0 je prvním prohlížečem, který umožňuje zobrazování tohoto typu dokumentů.
  • Výrazně vylepšený e-mail přinášející například možnost importu dat z Eudory a Outlook Expressu, podporu více uživatelských účtů, filtry, vyhledávání a podporu protokolů POP3 a SMTP.
Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama