ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
6. prosinec 2000 - Software

IconForge 4.76: Špičkový editor ikon a kurzorů

Ikona programuIkonky, malé obrázky sloužící ke spouštění programů, provázejí uživatele již od ranných verzí Windows. Microsoft ale poněkud zapomněl na to, že uživatelům přestanou po čase výchozí ikony stačit a budou si chtít vytvářet své vlastní - editor ikon ani v nejnovějších Windows prostě nenajdete. Této situace využila celá řada firem a programátorů, kteří přinesli svá vlastní řešení. Dnes si představíme jeden z nejlepších programů této kategorie: IconForge ve verzi 4.76.

Co tato aplikace umí? Prakticky vše, co budete potřebovat počínaje editací ikon, kurzorů a to dokonce včetně animovaných. Disponuje sadou nástrojů jakou naleznete u běžných grafických editorů: nechybí štětce, čáry, elipsy, čtyřúhelníky, křivky, mnohoúhelníky, různé formy vyplňování ploch, vkládání textu a slušná sbírka efektů. Samozřejmostí je možnost manipulace s obrázkem, který můžete otáčet, rotovat podle kterékoli osy, zvětšovat a zmenšovat.

Kromě vytváření vlastních ikonek lze též použít ikony uložené v souborech EXE, DLL, ICO, ANI a CUR, jakož i importovat z celé řady dalších grafických formátů. Zajímavá je také schopnost konverze ikon z operačních systémů OS/2 a grafických nadstaveb Linuxu. Výsledky své práce pak můžete uložit jako ikonu nebo kurzor, případně do souboru BMP, GIF, JPEG, PCX nebo TIFF. Doslova lahůdkou je pak ukládání ikon přímo do souborů EXE, DLL, OCX, VBX, DRV, ICL a CPL.

Animované kurzory lze vytvářet buď postupným importem jednotlivých rámečků, nebo celé animace ze souboru AVI, FLC, FLI či animovaného GIFu. Do všech zmíněných formátů lze také ukládat.

Instalace prakticky ničím nepřekvapí: nejprve je nutné dekomprimovat stažený soubor a následně spustit setup.exe. Na jejím konci budete mít zhruba o 10 MB méně volného místa na pevném disku, ovšem v menu Start na oplátku najdete ikonu ke spuštění této užitečné aplikace.

Po otevření jste nejprve informováni o tom, že používáte zkušební verzi a o době zbývající do konce zkušební doby. V následujícím dialogu musíte zvolit položku Continue a teprve poté se spustí samotný program. Abyste náhodou nezapomněli na registraci, zobrazí se ještě nápověda s podrobným popisem kde a jakým způsobem můžete zaplatit za plnou verzi. Inu, shareware je prostě takový.

Okno programuVzhled aplikace působí velmi sympatickým a známým dojmem a nejednomu uživateli se jistě při pohledu na okno IconForge vybaví grafické rozhraní Internet Exploreru nebo kancelářského balíku 602Pro PC Suite. Nejdůležitější položky jsou přístupné přes velké a výstižné ikony v horní části aplikace (v případě, že by vám připadaly zbytečně rozměrné, můžete je zmenšit nebo úplně vypnout přes menu Options-Show Button bar), další pak samozřejmě najdete v menu.

Po kliknutí na tlačítko New se rozbalí kontextové menu s výběrem možností, jaký obrázek chcete vytvářet a jaká má být jeho barevná hloubka. Podle vybrané volby se pak zobrazí editační okno a v dolní části odpovídající panely nástrojů. Pod horní lištou jsou pak k dispozici podrobnější nastavení pro právě aktivní nástroj (například šířka, velikost, typ kresby atp.). Nechybí dokonce ani několikanásobná funkce Zpět, díky níž můžete vrátit poslední provedené změny.

Překvapující je množství nabízených efektů, které najdete v menu Effects, případně po stisknutí stejnojmenné ikony v panelu nástrojů. Efekty jsou u editorů tohoto typu velmi řídkým jevem a IconForge se tak svým způsobem přibližuje profesionálním grafickým aplikacím PaintShop nebo PhotoShop.

Výhodou je také možnost práce s více soubory současně, takže lze například kopírovat a vkládat části jednoho obrázku do druhého.

Další vlastností, kterou u jiných editorů nenajdete, je vytváření knihoven s ikonami a kurzory (tedy souborů ICL a CUL) a užitečné je též vytváření instalačních souborů obsahujících knihovnu ikon a prohlížeč, díky kterému lze všechny uložené ikony zobrazit, tisknout nebo exportovat do libovolné složky. To se hodí zejména v případě, že chcete vámi vytvořenou sbírku ikonek dále šířit (například vystavit na Internetu).

Celkově zhodnoceno je IconForge skutečně velice podařený program, kterému nechybí žádná důležitá funkce a naopak sám nabízí celou řadu možností, jimiž konkurenční programy nedisponují. Pochvalu si zaslouží především jednoduché a intuitivní ovládání, nástroje a efekty, na které jsme zvyklí především z "velkých" grafických editorů a možnost vytváření instalačních balíčků se sbírkou ikon. Dovolím si tvrdit, že ve svém oboru nemá IconForge prakticky žádného srovnatelného soupeře.

Licence: Shareware se zkušební dobou 30 dnů. Registrační poplatek činí 38 USD
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT 4.0 (pouze se třetím service packem nebo vyšším)/Windows 2000
Webová stránka: http://www.cursorarts.com/
Download, velikost: 5,44 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte moderní CRM systém zdarma i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama