ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
4. prosinec 2000 - Software

Opera: další browser zadarmo!?

Norská společnost Opera Software, jejíž jméno proslavil především malý, rychlý a v mnoha směrech bezkonkurenční internetový prohlížeč Opera, chystá již pátou verzi této aplikace. Zatímco browser Internet Explorer, požívaný naprostou většinou všech uživatelů Internetu, je k dispozici zcela zdarma, stejně jako druhý Netscape Navigator, Opera Software nabízela svůj browser za ne zrovna lidových 40 dolarů. Možná i z tohoto důvodu se dlouhou dobu držela až na třetí příčce pomyslného žebříčku.

Tento týden by se měla objevit Opera 5 pro Windows, která bude údajně k dispozici zdarma (Opera Software se oficiálně k této informaci odmítla vyjádřit), což je poměrně radikální krok, který může pořádně zahýbat pořadím v souboji o nejpoužívanější browser. Díky malé velikosti, vysoké rychlosti zobrazování a korektnímu zpracovávání HTML kódu by Opera 5 mohla přeskočit po všech stránkách slabší Netscape a obsadit tak druhé místo za Explorerem.

Opera Software samozřejmě nemůže žít pouze z dobrého pocitu, že její program boduje u uživatelů, ale musí získat peníze na další vývoj. Jejich přísun si chce zajistit pomocí reklamního proužku, který bude zabírat část okna aplikace, což je poměrně používaná metoda.

Očekává se, že pátá Opera by měla spatřit světlo světa ve středu 6. prosince, kdy na ní budou čekat soupeři v podobě Internet Exploreru 5.5 a Netscape 6.0.

Microsoft nedávno uvedl první kolekci záplat pro Explorer 5.5 a začal shánět beta testery pro připravovanou verzi 6.0. Netscape, spadající pod křídla AOLu, představil po dlouhém čekání finální verzi svého Navigatoru na podzimním Comdexu v polovině listopadu a zatím se setkává spíše se smíšenou odezvou uživatelů, kteří upozorňují na to, že nová verze nenaplnila sliby týkající se nových možností a standardů. Počátkem minulého týdne byl ještě navíc objeven problém v zabezpečení v případě nekompletní instalace.

Opera uvedla zatím poslední svého prohlížeče s číslem 4 v červnu. Tato verze obsahovala například integrovaný e-mail, 128bitové šifrování, podporu nových standardů jako je XML, kaskádové styly, ECMAScript a JavaScript. O něco později přišla verze 4.02 s vylepšenou správou cookies.

Kromě Windows myslí programátoři i na ostatní platformy jako je MacOS, BeOS, Linux a EPOC. V listopadu byla uvedena verze 3.62 pro BeOS a třetí beta pro Linux. Vývoj prohlížeče pro počítače MacIntosh je zatím pouze ve stádiu alfaverzí.

Zatím není jisté, zda Opera Software uvolní svůj prohlížeč zdarma pro všechny podporované platformy, nebo jen pro Windows.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama