ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
24. listopad 2000 - Software

BookmarkExpress 1.0.1: Vynikající správce oblíbených adres

Ikona programuAbyste si nemuseli pamatovat sáhodlouhé internetové adresy, jsou všechny používané browsery vybaveny tzv. oblíbenými položkami nebo bookmarky. Ačkoli zpracování se liší podle firem, princip celé funkce je stejný - usnadnit uživateli ukládání a třídění odkazů na často navštěvované stránky. Ani v posledních verzích dvou největších prohlížečů, tedy Internet Exploreru a Netscape Navigatoru, nedosahuje zpracování oblíbených položek závratné kvality, proto se také objevují programy třetích stran, které umí totéž, ale navíc ještě přidávají řadu vylepšení. Dnes si představíme BookmarkExpress, který se v tomto oboru dostal patrně nejdál.

Program pracuje, kromě již zmíněného Exploreru a Navigatoru, ještě s prohlížečem AOL, nicméně ten je v našich krajích používaný zřídka, takže tato vlastnost je pro nás v podstatě zbytečná.

Po prvním spuštění se vás ujme průvodce, který nabídne vytvoření nového účtu (poznámka: při spuštění musíte být připojeni k Internetu!). Na tento účet se vám pak budou ukládat informace o vašich oblíbených položkách, čehož lze využít například k synchronizaci bookmarků mezi domácím a pracovním počítačem (nastavíte-li si na obou stejný účet, bude program při připojení automaticky kontrolovat, zda nebyla provedena nějaká změna jako přidání nebo odebrání položky a v případě kladného výsledku provede stejné změny i na počítači, se kterým právě pracujete). Máte-li účet nakonfigurován, můžete s klidem jeho nabídku odmítnout. V následujícím kroku program provede synchronizaci a nastavení oblíbených položek, což může v případě pomalého připojení nebo velkého množství odkazů zabrat i několik minut. Bookmark Express se totiž spojí s každým serverem, který máte v oblíbených položkách, aby získal jeho náhled. Na testovací sestavě bylo v bookmarkách 559 odkazů a jejich synchronizace přes modem 33,6 kbps zabrala zhruba hodinu času.

Přidání odkazuOvládání programu je velice jednoduché - u většiny funkcí nemusíte totiž měnit návyky a můžete pracovat se svým browserem tak, jak jste byli zvyklí dosud. Pokud tedy v Internet Exploreru kliknete na menu Oblíbené a vyberete položku Přidat k oblíbeným, neotevře se standardní dialog umožňující pouze přidání odkazu, nýbrž podstatně propracovanější dialogové okno, kde kromě názvu a umístění do vybrané sekce můžete ohodnotit kvalitu té které webové stránky na stupnici od jedné do pěti hvězdiček (díky tomu si můžete nechat seřadit oblíbené adresy podle vašeho subjektivního hodnocení), přidat krátký popis (v některých případech je popis přidáván automaticky podle obsahu dokumentu) a navíc vidíte i náhled, který se ukládá společně s odkazem. Právě ukládání vizuálního náhledu může radikálním způsobem usnadnit orientaci v oblíbených položkách. Oblíbené položky lze také třídit do skupin podle hodnocení, podle počtu návštěv nebo podle toho, kdy byla příslušná stránka naposledy změněna.

Poté, co přidáte nějaký odkaz do vašich oblíbených položek, program uloží záznam na server, což vám umožní použít oblíbené položky z jakéhokoli počítače. Pokud nastavíte složku s oblíbenými odkazy jako soukromou, budete moci přistupovat k uloženým odkazům pouze vy. Navíc tato složka nebude automaticky updatována v okamžiku, kdy se připojíte na Internet a nebude možné ani provádět synchronizaci takto chráněných složek mezi dvěma počítači. Užitečná je také možnost přístupu k oblíbeným položkám přes Internet. Prostě se stačí přihlásit na stránce http://www.bookmarkcentral.com/, kde zadáte údaje, které jste získali při registraci, a můžete tak používat své oblíbené položky ať jste kdekoli na světě.

K uloženým položkám se dostanete kliknutím na ikonu BookmarkExpressu umístěnou v System tray. Kromě klasického zobrazení s náhledy stránek lze také využít zobrazení formou stručného seznamu nebo seznamu s podrobnostmi, kde se zobrazuje název odkazu, hodnocení, počet návštěv a datum poslední návštěvy, přičemž seznam lze podle kteréhokoli z těchto kritérií libovolně třídit. Zadané informace můžete kdykoli dodatečně změnit kliknete-li na některou položku pravým tlačítkem a z kontextového menu vyberete Properties.

Okno s odkazyPokud se chcete dostat na některou z uložených stránek, vystačíte s dvojitým kliknutím na obrázek.

Praktická je vlastnost automatické kontroly updatu stránek. V okamžiku, kdy se připojíte k Internetu, provede program kontrolu všech stránek a v případě, že zjistí změnu, označí náhled ikonkou NEW, takže na první pohled poznáte, které stránky byly inovovány a které nikoli.

Další užitečné položky najdete v menu File. Například automatická organizace oblíbených položek, kterou najdete pod Automatically Organize Bookmarks, zařadí nezařazené položky do příslušných skupin. Své uplatnění též jistě najde export a import oblíbených položek, který lze vřele doporučit pro zálohování.

Pokud byste chtěli místo náhledu stránky použít jiný obrázek (například logo firmy, na kterou odkaz směřuje), provedete to opět přes vlastnosti příslušného odkazu, kde pomocí tlačítka Edit Thumbnail zvolíte jiný soubor.

VyhledáváníVelmi prakticky je také řešeno multifunkční vyhledávání: jde o okno se šesticí tlačítek, které vám umožní hledat na Internetu, v oblíbených položkách, v historii navštívených stránek, v diskusních příspěvcích, v novinkách nebo v produktech. Po stisknutí tlačítka s volbou pouze zadáte hledaný termín, případně vyberete vyhledávač, jehož služeb chcete využít, a během chvilky dostanete výsledky.

Celkově hodnoceno jde o velice zajímavou aplikaci, která zásadním způsobem vylepšuje jinak nepříliš podařenou správu a organizaci oblíbených www adres. Pochvalu si zaslouží jak samotný nápad, tak i způsob jeho realizace a bylo by jistě zajímavé, kdyby s podobným systémem přišel některý z velkých producentů internetových browserů jako je Microsoft nebo Netscape.

Licence: Freeware
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT/2000, 32 MB RAM, procesor Pentium, Internet Explorer nebo Netscape Navigator či America Online.
Webová stránka: http://www.bookmarkexpress.com/
Download, velikost: 1,46 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama