ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
23. listopad 2000 - Software

Absolute HTML Compressor: Zoptimalizujte své HTML dokumenty

Ikona programuNevýhodou prakticky všech vizuálních HTML editorů je poměrně značná velikost výsledného kódu, který mnohdy obsahuje celou řadu zbytečností. Nejlepší metodou, jak dosáhnout optimalizovaného kódu je pochopitelně ruční editace, nicméně pokud se nechcete učit HTML nebo nemáte čas upravovat rozsáhlou sbírku dokumentů, můžete si alespoň trochu usnadnit život programem Absolute HTML Compressor 1.0.

Nejprve si stručně představme základní charakteristiku tohoto produktu:

  • pracuje pod operačními systémy Windows 95, 98, NT i 2000.
  • optimalizuje zdrojový kód, aniž by měnil výsledný vzhled dokumentu.
  • lze komprimovat buď jednotlivé soubory, nebo současně všechny soubory v zadané složce.
  • volitelná možnost zálohování původního souboru před optimalizací.
  • lze specifikovat, jakým způsobem mají být dokumenty optimalizovány (spojováním řádků, odstraňováním zbytečných mezer, vypouštěním nepotřebných uvozovek, nahrazováním zastaralých variant elementů jejich novějšími a kratšími verzemi, odstraňováním komentářů, META tagů atp.)
Instalace spočívá v rozbalení staženého souboru a spuštění Setup.exe. Na jejím konci vám z pevného disku ubude zhruba půl megabajtu místa, ovšem na oplátku získáte v menu Start ikonu pro spuštění programu a vyvolání nápovědy.

Okno programuOvládání aplikace je velice jednoduché, proto lze tolerovat relativně slabě propracovanou nápovědu. V horní části okna najdete pětici tlačítek s výstižnými názvy. Nejprve si po stisku tlačítka Options zvolíte, jakým způsobem mají být dokumenty optimalizovány. Poté vyberete soubor nebo složku obsahující soubory, jež chcete podrobit optimalizaci a nakonec stisknete tlačítko Compress. Za několik vteřin se v hlavní části okna zobrazí jména všech zkomprimovaných souborů, původní a nová velikost a samozřejmě výsledný kompresní poměr.

Vyzkoušeli jsme malý test, ve kterém jsme optimalizovali dokument MS Wordu 97 uložený ve formátu HTML. Dokument obsahoval pouze základní formátování, tři úrovně nadpisu, tučné písmo a kurzívu. Jeho velikost před optimalizací byla 27'375 bajtů. Zvolili jsme použití všech způsobů optimalizace a výsledkem bylo zmenšení na 27'057 bajtů, tedy o 1,2%. Poté jsme totéž zkusili u tří náročnějších dokumentu vytvořených ve FrontPage 2000. Výsledek byl podstatně lepší: optimalizované dokumenty byly menší o 4 až 10%, což již poměrně výrazným způsobem zrychlí jejich načítání přes Internet. Obecně se tedy dá říci, že čím složitější je struktura optimalizovaného dokumentu, tím výrazněji dokáže Absolute HTML Compressor zmenšit jeho velikost.

Program si bohužel neporadí se zbytečně se opakujícími elementy - nedokáže například vyřešit zcela nesmyslné ukládání informace o barvě pozadí řádku v tabulce vytvořené v MS Excelu 97, kdy lze dosáhnout podstatného zmenšení souboru použitím <TR bgcolor="..."> namísto několikanásobně opakovaného <TD bgcolor="...">.

Ruční editaci HTML kódu tedy tato aplikace v žádném případě nenahradí, ale může alespoň částečně pomoci eliminováním a nahrazením některých zbytečných informací.

Pochvalu si zaslouží maximálně zjednodušené ovládání, které nebude dělat problémy ani absolutním začátečníkům s pouze základní znalostí angličtiny. Autor by možná mohl zapracovat na větší "inteligenci" programu, zejména pak na optimalizaci specifických zbytečností HTML dokumentů vytvořených v aplikacích MS Office, jež jsou doslova pověstné svým zbytečně nafouklým kódem. I tak jde ale o užitečnou pomůcku, která by neměla chybět ve výbavičce žádného amatérského webmastera.

Licence: Freeware
Minimální požadavky: Windows 9x/NT/2000
Webová stránka: http://www.serpik.com/ahc/index.htm
Download, velikost: 475 KB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama