ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
22. listopad 2000 - Software

Ashampoo WinOptimizer 2000: Zoptimalizujte si svá Windows

IkonaK optimalizaci operačních systémů Windows slouží celá řada nástrojů. Některé jsou přímo součástí systému, jako například ScanDisk, Defragmentace a od Windows 98 také Vyčištění disku. Tato nabídka ale stále není zcela postačující, proto se objevuje mnoho alternativ a doplňků, které nabízejí vyladění operačního systému takřka k úplné dokonalosti. Jednou z nich je aplikace freewarová Ashampoo WinOptimizer 2000, který jsme podrobili krátkému redakčnímu testu.

Okno programuPo spuštění programu se otevře obrazovka se šesticí položek, které zpřístupňují veškeré možnosti.

  • Optimize the Registry - optimalizace registrů je jednou z cest, kterak je možné zvýšit celkový výkon počítače. WinOptimizer pochopitelně dbá na bezpečnost a nikdy nesmaže z registrů nic bez souhlasu uživatele. Navíc před provedením změn vytvoří zálohu, takže není problém v případě potíží vše vrátit do výchozího stavu. Pokud program najde neplatný odkaz na nějaký soubor nebo složku, provede pouze smazání tohoto odkazu, přičemž soubor nebo složku ponechá na původním místě. Prohledávání registrů se spouští tlačítkem Start v dolní části okna aplikace. Po skončení prohledávání se dozvíte, kolik bylo nalezeno zbytečných položek, které mohou být odstraněny, přičemž si můžete prohlédnout kompletní seznam, vybrat ty, které mají být smazány, případně je smazat všechny. Po dokončení optimalizace registrů je doporučeno restartovat počítač.
  • Optimize Hard Disks - na pevném disku se po nějakém čase vytvoří stovky až tisíce dočasných a nepotřebných souborů, které pouze zabírají místo a nemají žádný význam. Uvolnění tohoto místa přinese po defragmentaci i vyšší rychlost odezvy systému a celkově lepší stabilitu, takže můžete jednou ranou zabít hned tři mouchy. Odstraňovány jsou dočasné soubory internetového prohlížeče a dočasné soubory, které vznikají například při nekorektním ukončení nějaké aplikace. Stejně jako v předchozím případě i při odstraňování zbytečných souborů nabídne WinOptimizer nejprve jejich seznam ke schválení uživatelem. Soubory nejsou mazány definitivně, ale pouze přesunuty do koše, odkud je můžete obnovit, nebo vysypáním koše úplně odstranit. Odstraňováni jsou například zástupci odkazující "do prázdna", dočasné soubory nápovědy (*.gid) a obsahy všech dočasných složek. Na více než čtvrt roku intenzivně využívaném a nijak neudržovaném stroji se nám podařilo uvolnit přes 20 MB diskového prostoru, což je velmi dobrý výsledek.
  • Find Duplicate DLL Files - dynamické knihovny používají některé programy ke zpřístupnění jistých obecně používaných funkcí. Tyto knihovny se mnohdy na disku nacházejí v několika kopiích - například jedna je přímo ve složce programu, další v systémové složce atd. Vzhledem k tomu, že stačí pouze jedna kopie od každé knihovny uložená v systémové složce, není problém všechny ostatní odstranit. Právě to umožňuje tato funkce, která pracuje na podobném principu, jako odstraňování nadbytečných souborů. Program přitom nabízí k odstranění pouze ty dynamické knihovny, které se nacházejí v systému, takže se nemůže stát, že by odstranil například soubor, který je ve dvou programových adresářích dvou různých aplikací.
  • Undo database - zatímco nadbytečné soubory a dynamické knihovny můžete obnovit z Koše, kam jsou programem automaticky přesouvány, změny v registrech lze vrátit do původního stavu právě přes tuto položku. Zobrazí se seznam všech záloh s datem, časem a velikostí, přičemž obnovu provedete tak, že označíte příslušnou zálohu a stisknete tlačítko Undo. Pokud chcete uvolnit místo na disku, můžete kteroukoli zálohu odstranit stiskem tlačítka Delete. Tato záloha je následně přesunuta do Koše, odkud jí můžete ještě obnovit.
  • Options - nastavení některých vlastností programu rozložené do čtyř obrazovek. Na první lze aktivovat tzv. Expert Mode (tj. nastavení programu pro pokročilé uživatele, kteří budou moci ovlivňovat jednotlivé funkce), potvrzení ukončení programu a potvrzení návratu do hlavního menu. V další sekci pak nastavíte, které diskové jednotky mají být zahrnuty do optimalizačního procesu. Třetí a čtvrtá část pak slouží k určení složek a souborů, jež má WinOptimizer ignorovat.
  • Internet / Support & Info - z tohoto menu je možné provést registraci programu, přímo otevírat některé internetové stránky týkající se WinOptimizeru a dalších programů ze stáje Ashampoo.
Společnost Ashampoo navázala na tradici kvalitních programů a svým WinOptimizerem 2000 ukázala, že skutečně velice dobře zná potřeby uživatelů Windows. Tato aplikace nabízí prakticky vše, co můžete potřebovat k základní údržbě svého operačního systému, přičemž jednoduché ovládání jí předurčuje i pro méně zkušené uživatele.

Na rozdíl od plné verze budete muset akceptovat zobrazování reklamních proužků v dolní části okna aplikace a také některá omezení jako je možnost smazání pouze jedné třetiny nalezených nadbytečných položek. Je ale možné zaregistrovat si tzv. FREE TRIAL KEY, který umožní používání programu bez jakýchkoli restrikcí pouze s reklamním proužkem. Registraci je možné provést přes menu Internet-Support & Info, kde zvolíte položku Get Free Trial Key a přes Internet vyplníte jednoduchý formulář.

Z dalších zajímavých produktů Ashampoo jmenujme například MP3 Studio, CD Recording, Chceck@Convert, Uninstaler 2000, PowerUp či Security Manager.

Licence: Freeware
Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT/2000, 32 MB RAM, procesor Pentium 60
Webová stránka: http://www.ashampoo.com/products/
Download, velikost: 2,86 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama