ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
20. listopad 2000 - Software

Netscape 6: Konečně jsme se dočkali

Ještě před několika lety dominoval trhu internetových prohlížečů (browserů) program Netscape Navigator. Společnost Microsoft s poměrně značným zpožděním poznala, že v Internetu je budoucnost a jako protiúder připravila svůj Internet Explorer. Na rozdíl od Navigatoru byl Explorer nabídnut zcela zdarma, na což pochopitelně reagovalo nemálo uživatelů, kteří na tento browser přešli právě z důvodu, že nechtěli za prohlížeč platit. Společnost Netscape zaspala a Explorer si pomalu ale jistě získal nadpoloviční většinu uživatelů Internetu. Díky poměrně dobrému zpracování a podpoře prakticky všech nových technologií se Internet Explorer stal jakýmsi standardem a Netscapu se tento trend nepodařilo zvrátit ani tím, že začal svůj browser nabízet jako freeware. Karty již byly rozdány a zejména Explorer verze 4.0 zasadil notně nepodařenému Navigatoru velmi významný úder. Zkomponování webového prohlížeče přímo do systému pak bylo zlomovým momentem, který rozhodl o tom, že internetové programy Microsoftu ovládnou takřka celý svět. Netscape se pokusil zvrátit nepříznivou situaci soudním sporem, ve kterém poukazoval na to, že Microsoft zneužívá svého dominantního postavení k tomu, aby mohl klientům vnucovat své produkty na úkor jiných firem a požadoval odstranění Internet Exploreru ze systémů Windows. Soud rozhodl ve prospěch Microsoftu, což je celkem pochopitelné, neboť integrací browseru Microsoft nebránil uživatelům, kteří chtěli používat alternativní produkty jiných firem. Je evidentní, že integrace Exploreru do Windows byla velmi dobrým tahem, neboť poměr Explorer versus Navigator se během několika let radikálně změnil a v současné době je například v Česku zhruba 90% ku 10%.

Netscape se snažil zachránit situaci verzí 4.xx, která výrazně zaostávala za stejnou verzí Exploreru jak po stránce technologické, tak především absencí podpory některých nových norem HTML. Vývoj nového Navigatoru ustrnul na mrtvém bodě a ani po převzetí společností AOL nedokázal tento prohlížeč nabídnout svým uživatelům nic, co by stálo za přechod z Exploreru.

O verzi 6.0 se mluvilo poměrně dlouho, ale teprve nedávno se začaly objevovat první alfa- a beta- verze, které vypadaly poměrně zajímavě, ovšem trpěly celou řadou problémů. Během zdlouhavého vývoje přicházel tento browser pomalu ale jistě o další klienty, kteří neměli zájem zůstat na poněkud zastaralých verzích 4.7x, které takřka po všech stránkách výrazně zaostávaly za konkurencí. Počátkem minulého týdne se příznivci Netscape konečně dočkali - světlo světa totiž spatřila finální verze Navigatoru 6.0, která by podle některých zdrojů měla být srovnatelná s aktuálním Explorerem 5.5. Z nejdůležitějších novinek jmenujme kromě inovovaného vzhledu především lepší podporu kaskádových stylů, které naleznete v převážné většině kvalitních internetových stránek. Údajně by také měly být menší rozdíly v zobrazení stránek mezi Internet Explorerem a Netscape Navigatorem, neboť Navigator 6.0 implementuje většinu nových používaných technologií. Za zbytečné pak považuji integraci některých prvků, jako je My SideBar, který integruje do prohlížeče další funkce jako je adresář, vyhledávač, seznam internetových odkazů či osobní organizér.

Je samozřejmě otázkou, zda Netscape může zvrátit skóre již poměrně beznadějně vyhlížejícího klání. Podle všeho nejspíše ne, neboť uživatelé si již zvykli na "svůj" Explorer a Netscape nenabízí tolik vylepšení, aby stálo za to měnit osvědčenou značku. Je dost dobře možné, že Netscape 6.0 je labutí písní kdysi velmi oblíbeného prohlížeče, který doplatil na špatnou marketingovou strategii.

Případní zájemci si zde mohou stáhnout finální verzi Netscape Communicatoru.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama