ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
26. říjen 2000 - Software

Co nového přinese nový MS Office 10?

Kancelářský balík Microsoft Office patří k nejvíce rozšířenému softwaru, proto je v průměru každé dva roky tisícovkami uživatelů po celém světě očekávána nová verze. V současné době drží MS Office podle průzkumu společnosti PC Data ve svém segmentu trhu celých 96% a je dost možné, že se toto číslo ještě zvýší po uvedení další verze, jež by se měla objevit v létě příštího roku a která je zatím vyvíjen pod kódovým označením MS Office 10. Klíčové inovace by se měly dotknout především dalších zjednodušení ovládání, webových technologií, spolupráce v pracovních skupinách a patrně nejzásadnější novinkou by měla být integrace rozpoznávání hlasu.

K dispozici je zatím pouze betaverze, ve které jsou sice implementována některá vylepšení, nicméně některé avizované novinky zatím stále chybí, jiné, včetně rozpoznávání hlasu, ještě nejsou úplně vyladěné. V této souvislosti je dobré se zmínit o nedávno uzavřené spolupráci mezi Microsoftem a Corelem, neboť Corel WordPerfect obsahoval rozpoznávání hlasu již v roce 1999, kdy Microsoft uvedl jen mírně vylepšenou verzi Office 2000.

Většina avizovaných změn se dotkne především zjednodušení práce s programy a vylepšení stávajících schopností a nástrojů. Například nový nástroj Drawing Canvas (malířské plátno) je komplexním řešením pro vytváření grafiky. Další změny jsou prvními známkami blížícího se nástupu Microsoftem propagované technologie .NET - jmenujme například integraci MS Outlooku s poštovním serverem HotMail a chatovací službou MSN Messenger. Vylepšení se také dočkalo propojení Excelu s webem, konkrétně vytváření dotazů na webové databáze.

Další změny se týkají uživatelského rozhraní, do kterého přibudou dvě novinky: Task Pane a Smart Tags, jež by měly zjednodušit přístup k informacím a možnostem bez nutnosti používat mnohdy únavná menu a dialogy. Task Pane je očividně inspirován WordPerfectem a Internet Explorerem - jedná se o svislý panel umístěný po straně dokumentu, který zpřístupňuje rychlé vyhledávání, formátování, zjednodušuje kopírování a vkládání a další často prováděné akce. Některé uživatele jistě potěší i dvojnásobné množství schránek pro přenos dat - místo dvanácti jich bude rovných čtyřiadvacet.

Smart Tags budou ikony, jejichž význam se bude měnit podle aktuální situace. Například pokud zkopírujete v Excelu vzoreček, Smart Tag automaticky nabídne všechny možnosti, jakým způsobem lze zkopírovaná data vložit do jiné buňky.

Rozpoznávání hlasu

Zcela jednoznačně nejočekávanější novinkou je rozpoznávání hlasu, které výrazným způsobem zjednoduší práci s jednotlivými aplikacemi. Hlasem bude možné nejen diktovat text, ale také udílet příkazy. Samozřejmě bude nutné věnovat nějaký čas k tomu, aby se Office naučil rozeznávat hlas "svého" uživatele. Podle prvních testů je zpočátku ovládání hlasem velice nepřesné, nicméně poté, co se Office naučí rozeznávat váš hlas se rozpoznávání výrazně vylepšuje.

Týmová spolupráce

Ke spolupráci v týmu je určena celá řada nástrojů, z nichž například jmenujme vylepšení Wordu, ve kterém může jeden soubor editovat více uživatelů současně, přičemž lze prohlížet provedené změny jako poznámky u okraje stránky (to znamená, že poznámky neruší rozložení dokumentu). Snadno také můžete porovnávat a spojovat provedené změny a vytvářet tak dokumenty, na nichž se podílí více autorů. Některé z těchto rozšíření najdete i v ostatních aplikacích MS Office.

Lepší nástroje pro web

Office 10 se v podpoře webu opět posunul o nějaký kousek vpřed, nicméně stále je zde velký prostor pro další vylepšování. Pro Internet je ale přeci jen vhodnější používat specializované produkty, než kancelářský balík.

Zásadní vylepšení a novinky v jednotlivých aplikacích uvádíme ve stručném přehledu

Access

 • Vylepšená kontingenční tabulka a podpora kontingenčních grafů.
 • Přidáno mnohonásobné Zpět a Vpřed v návrhu stránek pro zadávání dat.
 • Více klávesových zkratek.
 • Lepší podpora vícejazyčných databází.

Excel

 • Snadněji použitelné kontingenční tabulky a nástroje pro vytváření dotazů z webu.
 • Watch Window zpřehledňující orientaci ve velkých tabulkách.
 • Vylepšené funkce vyhledávání a nahrazování a také kontrola chyb.

FrontPage

 • Vytváření galerií obrázků.
 • Nové nástroje umožňující monitorování a výpisy informací z webu.

Outlook

 • Integrace s HotMailem a MSN Messengerem.
 • Automatické doplňování e-mailových adres během psaní.
 • Rychlé přepínání mezi on-line a off-line režimem.

PowerPoint

 • Přidán náhled před tiskem.
 • Vylepšeny nástroje pro týmovou spolupráci.
 • Více animačních a přechodových efektů.
 • Možnost použití více šablon pro jednu prezentaci.

Word

 • Obnoveny nástroje pro týmovou spolupráci.
 • Zobrazování provedených změn po straně stránky.
 • Automatické počítání napsaných slov.
 • Integrovaný jazykový překladač.
Informace o novinkách v programech MS Publisher a PhotoDraw zatím nebyly zveřejněny.

Pokud Microsoft začne prodávat Office 10 podle plánů, tedy v polovině příštího roku, bude muset čelit mnoha soupeřům. Lotus plánuje uvedení svého SmartSuite koncem tohoto roku, Corel pak chystá nový WordPerfect na první pololetí 2001. Do soubojů se možná také zapojí Sun Microsystems, který připravuje na konec roku 2000 spuštění StarPortalu, což by měl být kancelářský balík založený na webových technologiích, který bude úplně zadarmo.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama