ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
18. říjen 2000 - Software

Zapomeňte na Napster - Scour Exchange je lepší!

Ikona programuProgramů pro sdílení souborů mezi uživateli skrze Internet je nesčetné množství. Vzájemně se liší grafickým rozhraním, principem ovládání a především počtem uživatelů, na kterém závisí i počet souborů, jež můžete pomocí té které sítě najít. V současné době je nesmírně populární Napster umožňující sdílení souborů obsahujících písničky ve formátu MP3 (existují ale i klony obcházející toto omezení, čímž dovolují sdílení i dalších typů souborů). Tento program se stal terčem kritiky hudebních vydavatelství i umělců, neboť se v jeho komunitě velice často objevují písničky, ke kterým se vztahují autorská práva. Kritika přerostla v žalobu, jejíž výsledek bude znám možná již počátkem října. Podle všech dostupných informací je takřka jasné, že Napster bude muset zastavit svou činnost a tisíce uživatelů budou nuceni hledat alternativní produkty. Ve stínu slávy Napsteru tak trochu zanikl další zajímavý program známý pod názvem Scour Exchange, který nabízí nejen mnohem více možností, ale v jeho síti najdete zhruba čtyřikrát až pětkrát více souborů. Pojďme se na Scour Exchange podívat podrobněji.

Zatím se jedná pouze o betaverzi, což se také projevuje tím, že některé funkce občas přestanou fungovat, výjimečně dochází i ke zhroucení celé aplikace (zejména při ukončování).

Po instalaci a prvním spuštění si můžete vybrat, zda budete program používat pod svou stávající přezdívkou (týká se pouze těch, kteří se již na Scour Exchange někdy registrovali), nebo zda chcete vytvořit nový účet, což provedete volbou New Member. Následuje vyplnění jednoduchého formuláře s vašim jménem, e-mailovou adresou, PSČ, věkem a dalšími informacemi. Můžete si zde také aktivovat zasílání zpráv o novinkách v textové podobě nebo ve formátu HTML. V dalším kroku si již můžete zvolit přezdívku, pod kterou budete přihlášeni, a své heslo pro přístup do systému. Program se následně spojí se serverem, kde zjistí, zda vámi zvolená přezdívka není ještě obsazena někým jiným a v případě negativního výsledku vám oznámí úspěšné dokončení registrace. Pak jen zbývá zvolit složku, do které budete chtít ukládat stažené soubory a volitelně můžete nechat program prohledat pevný disk, abyste měli co nabídnout ostatním uživatelům (pokud nechcete, aby od vás někdo něco stahoval, zvolte položku No-Don't scan my hard drive).Pak se již konečně otevře samotné okno programu, které se v některých aspektech nápadně podobá již zmíněnému Napsteru. Po levé straně najdete pětici ikonek, jejichž prostřednictvím se dostanete k nejdůležitějším funkcím. Okno programu

  • SX Now! - otevření webové stránky Scour Exchange
  • Find Media - sekce, která vás bude patrně zajímat nejvíce. K dispozici jsou dva režimy - jeden pro začátečníky (Simple) a druhý pro pokročilé uživatele (Advanced) mezi nimiž se můžete přepínat tlačítky pod horní lištou. Vyhledávání je velice jednoduché - do okénka Search for zadáte hledaný termín (například název písničky, filmu, ...), v roletkovém menu Media type zvolíte, zda hledáte obrázky, videa, zvuky, nebo zda chcete prohledávat všechny kategorie, a v další roletce Look můžete určit, zda se má hledat mezi právě připojenými členy, nebo na Internetu. Pak jen stačí stisknout tlačítko Find Now a počkat několik vteřin na zobrazení výsledků. Jestliže vám počet nalezených souborů nevyhovuje, lze zobrazit další pomocí tlačítka Show More Results. Výsledky hledání je možné třídit podle názvu souboru, rychlosti odezvy, bitrate, uživatele a několika dalších parametrů. Bohužel se nezobrazuje velikost souboru, ačkoli je ve výpisu sloupeček Size. Snad to bude v některé z dalších verzí opraveno. Po označení souboru máte na výběr několik možností - buď jej můžete stáhnout k sobě na disk (Download File), nebo si můžete uživatele, který tento soubor nabízí, přidat do Hotlistu (viz. níže), případně můžete tomuto uživateli poslat vzkaz.
  • Media Library - v této sekci si můžete prohlížet seznam souborů, jež nabízíte ke stažení ostatním uživatelům. Soubory jsou přehledně roztříděné podle typů, což podstatným způsobem usnadňuje orientaci.
  • File Transfer - do tohoto okna budete přepnuti v okamžiku, kdy začnete stahovat nějaký soubor. Kromě sloupcového grafu znázorňujícího průběh stahování, se zde dozvíte aktuální rychlost, jakou je soubor stahován, a několik dalších podrobností o přenosu. Snadno také zjistíte, které soubory se podařilo stáhnout celé a ty, jejichž přenos z nějakého důvodu selhal.
  • Hotlist - do tohoto seznamu si můžete přidávat své "oblíbené" uživatele. Kromě snadného zjištění, který z nich je zrovna online, můžete tuto volbu také použít k získání výpisu všech souborů, jež ten který uživatel nabízí ke sdílení.
Pro ovládání z klávesnice je k dispozici ještě klasické menu, přes které se můžete připojit a odpojit od sítě, přepínat mezi jednotlivými sekcemi programu, zapínat vyhledávání souborů ke sdílení, zakládat nové uživatelské účty či nastavovat další parametry jako je maximální povolený počet stahovaných a uploadovaných souborů, podporované typy a informace o své konektivitě.

Nápověda je bohužel k dispozici pouze v online režimu, což ale vzhledem k jednoduchému ovládání není příliš velká závada. Zajímavým způsobem se Scour Exchange vyrovnal s případným porušováním autorských práv. V menu Help-About... je odkaz Submitting a Copyright Infringement Claim, který vás připojí na stránku, na níž můžete oznámit své podezření na uživatele, který nabízí soubory, na které se vztahuje copyright. Bude-li vaše podezření uznáno jako oprávněné, čeká dotyčného uživatele odpojení od komunity.

V čem je tedy Scour Exchange lepší než Napster? V první řadě objemem sdílených souborů - na Napsteru najdete v průměru něco kolem 3 TB dat, zatímco celková velikost souborů v síti Scour Exchange osciluje mezi 12 a 18 TB. Navíc zde kromě zvukových souborů najdete i videa (například filmy, klipy k písničkám či záznamy vystoupení) a obrázky, což staví tento projekt výrazně výše. Na druhou stranu je nutné uznat, že aplikace jako taková je méně stabilní a vykazuje více chyb (například s oblibou vypíná klávesu NumLock). Jako optimální se jeví používání jak Napsteru, tak Scour Exchange paralelně. Nic dokonce nebrání tomu, abyste si oba programy pouštěli současně. Získáte tím přístup k daleko větší databázi, než při použití pouze jednoho z nich.

Minimální požadavky: Windows 95/98/NT/2000, 32 MB RAM, MS Internet Explorer 4.0 nebo vyšší

Licence: Freeware
Webová stránka: http://www.scour.net/Software/Scour_Exchange/
Download, velikost: 1,53 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte moderní CRM systém zdarma i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama