ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
17. říjen 2000 - Software

CuteFTP: Dobrý FTP klient k vašim službám

Ikona programuČím dál tím častěji se můžeme setkat s nabídkou umístění webové prezentace zdarma. Řada poskytovatelů webhostingu také nabízí možnost přístupu skrze FTP protokol, k čemuž potřebujete FTP klienta. Dnes si představíme jednoho z nich - CuteFTP od GlobalSCAPE Inc. ve verzi 4.2 Beta 10, která se objevila koncem minulého týdne.

Proti řadě jiných programů tohoto typu nabízí CuteFTP celou řadu rozšíření, z nichž jsou nejzajímavější příkazy Stop a Keep Alive. První jmenovaný je obdobou tlačítka Stop, které můžete najít v každém internetovém browseru a samozřejmě slouží k zastavení všech právě probíhajících operací. Keep alive pak pomocí příkazu ping a automatického obnovování spojení pomáhá zajistit stabilní přenos dat bez přerušení.

Kromě těchto příkazů je dále zajímavé zobrazování souborů včetně popisů, které přebírá z indexů, jež jsou umístěny na mnoha anonymních FTP serverech, což výrazně napomáhá při orientaci mezi soubory.

Z dalších vlastností jmenujme alespoň některé:

 • Možnost zobrazování lokálního a vzdáleného disku v oknech situovaných vedle sebe.
 • Podrobné logování všech provedených akcí.
 • Definovatelné programy pro spouštění vybraných typů souborů.
 • Obarvování názvů souborů podle jejich typu (znáte například z poslední verze Windows Commanderu).
 • Schopnost uploadovat a downloadovat celé adresáře včetně zachování jejich struktury a obsažených souborů.
 • Přenos více souborů současně.
 • Podpora pro firewally SOCK 4 a 5
Samozřejmě nechybí možnost navázání přerušeného přenosu, porovnávání adresářů, editace souborů na vzdáleném počítači, přenos souborů z jednoho serveru na druhý či automatické přejmenovávání souborů během přenosu (například z *.htm na *html). Pro často prováděné akce pak můžete využít nahrávání maker.

Součástí programu je i HTML editor, který si při instalaci můžete nastavit jako výchozí.

Po prvním spuštění se nejprve zobrazí tip dne a následně se vás ujme průvodce, který v několika krocích zjistí, k jakému FTP serveru se chcete připojit.

Okno programuOkno aplikace je rozděleno na čtyři části. V horní sekci můžete sledovat všechny zadané příkazy a odpovědi serveru. Levý panel slouží k zobrazení lokálního disku, pravý pak k výpisu adresáře na vzdáleném serveru. V dolní části se zobrazují soubory, které chcete přenést později.

Ovládání programu je zjednodušeno na maximální možnou míru a nabízí všechny vlastnosti známé z operačních systémů Windows jako je kontextové menu pod pravým tlačítkem myši či práce metodou "táhni a pusť". Panel nástrojů nápadně připomíná všem dobře známého Průzkumníka, takže se v něm budete velice rychle orientovat. Užitečné je též přidávání nejčastěji používaných serverů do oblíbených položek a definování vlastních příkazů.

V panelu nástrojů najdete osmnáct tlačítek, přes které můžete provádět následující akce:

 • Site manager - umožňuje spravovat databázi FTP serverů včetně uživatelského jména a hesla, portu a typu přihlašování.
 • Quick connect - chcete-li se připojit k serveru, který nemáte uložený v Site manageru, můžete použít této volby. Otevře se další panel, do kterého stačí zadat adresu serveru, uživatelské jméno, heslo a port. Pomocí dalších tlačítek, která se aktivují po zadání všech potřebných údajů, lze nastavit parametry přenosu či přidat server do Site manageru.
 • Disconnect - odpojení od serveru.
 • Reconnect - opětovné navázání spojení se serverem, se kterým jste pracovali naposledy.
 • MP3/file search - velice praktické vyhledávání souborů. Stačí zadat zda hledáte nahrávku ve formátu MP3 či obyčejný soubor, zvolit pomocí kterých serverů má být vyhledávání provedeno, kolik výsledků chcete vrátit a pak jen stisknout tlačítko Search.
 • Download - stáhne vybraný soubor ze vzdáleného serveru na lokální disk.
 • Upload - provede nahrání vybraného souboru z lokálního disku na vzdálený server.
 • Transfer queue - provede přenos souborů, které jste zařadili do požadavků. Do požadavků lze přidávat soubory, které jsou pak pomocí tohoto tlačítka přenášeny současně.
 • Stop - zastavení všech probíhajících přenosů.
 • Refresh - obnovení výpisu souborů v obou oknech programu.
 • Long directory listing/Short directory listing - ovlivňuje způsob zobrazování souborů. V prvním případě je zobrazováno jméno, velikost, datum a čas souborů, v druhém je pak zobrazeno pouze jméno.
 • Edit - editování souboru na vzdáleném serveru. Soubor je nejprve stažen na disk, otevřen v asociovaném programu k editaci a po ukončení úprav nahrán zpět na server.
 • Rename - přejmenování souboru.
 • Delete - mazání souboru.
 • View - otevření souboru v Poznámkovém bloku.
 • Make new directory - vytvoření nového adresáře.
 • Execute - otevření souboru v asociované aplikaci.
Další zjednodušení přináší integrace s Průzkumníkem, kde v kontextovém menu najdete položku CuteFTP upload. Stačí tak vybrat soubor, který chcete uploadovat a zvolit některý z nadefinovaných serverů či vyvolat průvodce, kterému sdělíte, kam chcete soubor nahrát.

Pokud rádi pracujete s nejnovějšími verzemi programů, jistě vás potěší automatický update. Ten průběžně zjišťuje, zda je k dispozici nová verze CuteFTP a v případě kladného výsledku provede její stažení a instalaci.

Ačkoli v CuteFTP nenajdete některé funkce, které jsou například FTP Voyageru či FTP Controlu, jde o program, který disponuje vším potřebným a celou řadou užitečných vlastností navíc. Ocenění si zaslouží především příjemné uživatelské rozhraní, řada zajímavých funkcí a stabilita tohoto produktu.

Minimální požadavky: Windows 95/98/Me/NT/2000, 16 MB operační paměti
Licence: Shareware se zkušební dobou 30 dní, cena 40 USD
Webová stránka: http://www.cuteftp.com/
Download, velikost: 1,80 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama