ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
12. říjen 2000 - Software

Enigma: nejrychlejší, nejmenší a nejméně náročný browser

Ikona programuOblast internetových prohlížečů patří dominujícímu MS Internet Exploreru a poněkud pokulhávajícímu Netscape Navigatoru, za nimiž jsou s velkým odstupem další aplikace jako například oblíbená norská Opera. Rušno na tomto poli chce udělat společnost Sutton Designs, Inc., která přišla s programem Enigma Browser 2.7.5, o němž tvrdí, že ve srovnání s konkurencí efektivněji využívá procesor, je menší, běhá rychleji a spotřebovává méně systémových prostředků. Na otázku, zda jsou tato tvrzení pravdivá se pokusíme odpovědět dnešní recenzí.

Instalační program má méně než 550 KB, což je velice sympatické číslo, ovšem kromě toho je ještě nutné nainstalovat některé soubory a knihovny, jež mají dohromady 2,91 MB, čímž se Enigma svou velikostí dostává za Operu, nicméně stále ještě s rezervou vede před Explorerem i Navigatorem.

Enigma je jediným prohlížečem, který nabízí možnost importování oblíbených položek ze tří programů (Explorer, Navigator i Opera), přičemž pochopitelně disponuje i svými vlastními bookmarky. Z dalších vlastností zmiňme například možnost používání historie, lištu zobrazující průběh natahování stránky a velice zvláštní, nicméně užitečnou možnost definování dvou domovských stránek (ty pak vyvoláte kliknutím levým nebo pravým tlačítkem myši na ikonu Home).

Podle tiskového prohlášení se v testech ukázalo, že Enigma Browser je ve srovnání s ostatními programy tohoto typu více stabilní a méně padá, což můžeme podle našich zkušeností potvrdit. Na rozdíl od Internet Exploreru není postižena žádnou z chyb zapříčiněných implementací ActiveX.

Enigma zvládá Javu, JavaScripty i rámy, takže většinu stránek, v nichž jsou použity tyto nové technologie, zobrazí podobně jako ostatní prohlížeče.

O stále aktuální verzi programu se stará Smart Update, takže budete vždy pracovat s nejnovější variantou.

Instalace je poněkud náročnější, proto si jí popíšeme krok za krokem:

 1. Vytvořte si složku, do níž budete dekomprimovat jednotlivé instalační komponenty.
 2. Nemáte-li v systému soubor vbrun40032.dll, který je nutný k instalaci programu, budete si jej muset stáhnout (velikost: 1,36 MB). Stažený soubor rozbalíte a spustíte. Instalace je zakončena restartem počítače.
 3. Dále je nutné nainstalovat runtime knihovny pro Visual Basic 6.0. Ty si opět můžete stáhnout z Internetu (1,02 MB), přičemž jejich instalace tentokrát spočívá pouze ve spuštění staženého souboru.
 4. Předposledním krokem je instalace knihovny MSCOMCTL.OCX, kterou si stáhnete zde (541 KB) a opět spustíte stažený program.
 5. Nyní již můžete zahájit instalaci samotného programu, který rozbalíte do vytvořené složky a spustíte soubor Enigma275.EXE.
Okno programuPo spuštění se zobrazí velice prostě vyhlížející okno, v jehož horní části najdete pouhých sedm tlačítek pro základní ovládání aplikace (Zpět, Vpřed, Zastavit, Obnovit, Domů, Hledat a Napsat e-mail) a pochopitelně i adresní řádek. Ani samotné menu aplikace není příliš bohaté, nicméně zcela vyhovuje všem potřebám. Jednotlivé položky si představíme trochu podrobněji:
 • File:
  • New Instance - spustí další okno prohlížeče, takže můžete prohlížet více stránek současně.
  • Save document - uložení stránky na pevný disk (vlastnosti záleží na verzi Internet Exploreru, kterou máte nainstalovanou).
  • Print - vytisknutí aktuální stránky na tiskárně.
  • Work offline - přepne program do režimu offline.
  • Exit - ukončení aplikace.
 • Options:
  • Allow Pop-Up windows - velice užitečná vlastnost, která v Internet Exploreru citelně chybí. Pokud tuto volbu neaktivujete, nebudou se vám automaticky otevírat další okna prohlížeče, což je oblíbenou vlastností některých webových stránek.
  • Update history - při aktivaci program loguje veškeré navštívené stránky.
  • Clear history - vymazání záznamů o navštívených stránkách.
  • View/Edit history - otevře v Poznámkovém bloku seznam navštívených stránek, kde můžete provádět úpravy.
  • Refresh history - obnoví záznamy o navštívených stránkách
  • Internet options - vyvolá nastavení Internetu, ke kterému se můžete dostat například přes Ovládací panely.
  • Enigma path options - v této sekci můžete nadefinovat domovské stránky, cesty k záložkám jednotlivých browserů a některým programům. Po změně nastavení je nutné ukončit a znovu spustit celý prohlížeč.
 • Tools:
  • IP address - další věc, která v Internet Exploreru chybí. Tato položka zobrazí vaší aktuální IP adresu, což je užitečné zejména při komutovaném připojení, kde se IP adresa přiděluje dynamicky. Vyhledávání
  • Search - vyhledávání pomocí několika významných vyhledávačů. Můžete volit mezi vyhledáváním v katalozích (Yahoo, Magellan a Point), vyhledávačích (Altavista, Open Text, Lycos, Excite, Webcrawler, InfoSeek, DejaNews a Google), metavyhledávačích (MetaCrawler), souborech (Tucows), MP3 (Audifind a AudioGalaxy) nebo ve warezu (Astalavista). Výsledky se zobrazí vždy v okně prohlížeče, za nevýhodu považuji skutečnost, že můžete vyhledávat vždy jen prostřednictvím jediné služby.
 • Help: obsahuje pouze informace o aplikaci a odkazy na diskusní fórum a update aplikace. Nápovědou aplikace nedisponuje, nicméně vzhledem k jednoduchosti ovládání to není na závadu.
 • Favorites: umožňuje základní operace s oblíbenými položkami. Na rozdíl od Internet Exploreru jsou všechny bookmarky prezentovány formou HTML dokumentů, což přináší několik výhod, ale ubírá to přehlednosti.
Ačkoli výrobce tvrdí, že Enigma Browser je samostatný program, který využívá některé funkce Windows a že nevyžaduje instalaci jiného browseru, podle chybových hlášek je zřejmé, že je využíváno jádro Internet Exploreru. Přesto náš test ukázal, že Enigma zobrazuje stránky v průměru o třicet procent rychleji, než MS Internet Explorer verze 4.0, takže je zjevné, že prohlížeč implementuje některá vlastní řešení, jejichž výsledkem je rychlejší načítání dokumentů.

Podíváme-li se tedy nyní na tvrzení firmy Sutton Designs, musíme konstatovat následující:

 • ve srovnání s konkurencí efektivněji využívá procesor - toto tvrzení je pravdivé. Zatímco při načítání stránek v MS Internet Exploreru 4.0 bylo průměrné zatížení procesoru 15% a vrcholové až 100%, Enigma zatěžuje procesor v průměru na 10% a ve špičce na 60%.
 • je menší - ano, to je pravda, nicméně využívá funkcí Internet Exploreru, takže tento prohlížeč musíte mít alespoň v základní konfiguraci nainstalovaný.
 • běhá rychleji - toto tvrzení je pravdivé, neboť kromě rychlejšího spouštění programu potvrdil náš test vyšší rychlost načítání stránek v průměru o 30%.
 • spotřebovává méně systémových prostředků - nebylo potvrzeno, Enigma Browser podle našich měření spotřebovává stejné množství systémových prostředků, jako Internet Explorer 4.0
Celkově vzato je Enigma jednoduchý a skutečně dobře odladěný prohlížeč, který citelně vylepšuje vlastnosti nepříliš optimalizovaného jádra Internet Exploreru. Poněkud méně prakticky jsou vyřešeny oblíbené položky a historie, nicméně program je stále ve vývoji, takže se dá předpokládat, že se tyto vlastnosti v budoucnu zlepší. Proti konkurenčním browserům nabízí vyšší výkon, má menší nároky na systém a vykazuje lepší stabilitu. Jistě potěšující informací je, že Enigma je nabízena zcela zdarma bez jakékoli reklamy či "špehovacího" software.

Licence: Freeware
Minimální požadavky: Windows 95/98/NT, vbrun40032.dll, runtime knihovny pro Visual Basic 6.0 a MSCOMCTL.OCX.
Webová stránka: http://www.suttondesigns.com/EnigmaBrowser/
Download, velikost: 541 KB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama