ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
6. říjen 2000 - Software

TextPad 4.3.2: Vynikající editor pro programátory a tvůrce www stránek

Ikona programuJednoduchý textový editor Poznámkový blok (Notepad) dodávaný společně s operačními systémy Windows nabízí sice jen zcela minimální možnosti, ale díky schopnosti práce s prostým textem je používán celou řadou programátorů a designerů webových stránek. Bohužel má ale tento program celou řadu nevýhod, jako je například neschopnost práce se soubory většími než 64 KB či nemožnost otevření více dokumentů v jednom okně.

Postupem času se začala objevovat celá řada alternativních produktů jak z kategorie shareware, tak i freeware. Oblíbený se stal například HTML Writer, jehož vývoj byl bohužel před třemi lety zastaven. Dnes vám představíme další zajímavý program TextPad, jehož verzi 4.3.2 jsme podrobili redakčnímu testu.

Vývojáři TextPadu, Helios Software Solutions, dali dohromady balík, který uspokojí potřeby náročných webmasterů i běžných uživatelů. K dispozici je jak ve 32 bitové verzi, tak i v 16 bitové verzi pro starší Windows 3.1x. Podobně jako u Poznámkového bloku můžete počítat s rychlým načítáním souborů ovšem nesetkáte se s prakticky žádným omezením a k dispozici budete mít celou řadu užitečných rozšíření. Základní vlastnosti tohoto produktu jsme shrnuli do několika bodů:

 • podpora dlouhých názvů souborů
 • schopnost otevírat velké soubory (omezeno pouze velikostí operační paměti)
 • velké okno pro zobrazení textu
 • možnost otevírání více dokumentů v jediném okně
 • podpora "táhni a pusť"
 • možnost volby z více jazyků (kromě angličtiny je k dispozici brazilská portugalština, polština, francouzština, němčina, španělština a italština)
 • kontrola pravopisu (pochopitelně opět vícejazyčná)
 • možnost náhledu v externím browseru
 • neomezené funkce Zpět/Opakovat
 • uživatelsky definovatelné panely nástrojů
 • nahrávání sekvencí příkazů jako makra, které lze vyvolat klávesovou zkratkou
 • praktické vyhledávání a nahrazování textu včetně možnosti nahrazování ve více dokumentech
 • barevné odlišení HTML elementů
 • možnost práce v celoobrazovkovém režimu
 • délka řádku až 32 tisíc znaků
 • zobrazení náhledu před tiskem
Výše uvedené vlastnosti jsou jen výřezem toho, co TextPad opravdu umí. Zajímavé a svým způsobem unikátní jsou textové bookmarky a funkce označovaná jako Warm Start. Podobně jako klasické bookmarky, známé z jiných programů, umožňují textové bookmarky uložení zadaného místa v souboru, což se hodí například při editaci velkých souborů, kde tato funkce podstatným způsobem usnadňuje orientaci. Lze si tak například uložit místo, kde jste skončili úpravy a další den můžete jediným kliknutím či stiskem klávesy pokračovat tam, kde jste skončili.

Warm Start pak ještě dále rozšiřuje funkci textových bookmarků. Pokud budete chtít pokračovat v práci, Warm Start obnoví stav, ve kterém jste program ukončili, včetně všech otevřených souborů a velikostí oken, a rovnou se přesune v dokumentu na místo, kde jste naposledy pracovali.

Okno programuPo spuštění se zobrazí nejprve "tip dne" a následně pak již samotné okno programu rozdělené na tři části. V levé je seznam právě otevřených dokumentů, mezi nimiž se můžete přepínat kliknutím nebo standardní klávesovou zkratkou Ctrl+Tab (jste-li zvyklí na systém záložek jaký je například v Allaire HomeSite, můžete si aktivovat přepínání mezi dokumenty i tímto způsobem), a dále velice užitečné okno pro vkládání speciálních znaků (ANSI, řídící znaky, speciální znaky HTML a HTML elementy). Pravou část pak zabírá editační okno.

Jak je zvykem u většiny programů pro Windows, nahoře jsou situovány panely nástrojů zpřístupňující nejdůležitější funkce. Ke všem funkcím se dostanete přes menu a velkou část z nich najdete také pod pravým tlačítkem myši.

Velice přehledným způsobem, známým například z nejnovějších produktů Microsoftu, je vyřešena konfigurace programu, k níž se dostanete přes menu Configure-Preferences. Jednotlivé položky jsou přehledně roztříděné do čtrnácti kategorií, takže snadno a rychle najdete tu, kterou potřebujete změnit.

Proti Poznámkovému bloku a jiným textovým editorům se tento liší například mnohem propracovanější technikou kopírování, vyjímání a vkládání částí textu, volitelným zobrazováním čísel řádků či neviditelných znaků. Překvapivé je též množství nástrojů, které bychom očekávali u produktů mnohem vyšší kategorie, jako je například již zmíněná kontrola pravopisu, porovnávání obsahu souborů podle obsahu či abecední řazení vybrané části dokumentu. Pochvalu si také zaslouží velice podrobná (místy bych řekl dokonce zaměřená na úplně neznalé uživatele) a dobře zpracovaná nápověda.

TextPad je velice užitečným pomocníkem, jehož schopnosti ocení zejména tvůrci www stránek a programátoři hledající schopný a rychlý editor. Nabízí celou řadu příjemných vlastností a v některých směrech může konkurovat takovým produktům jako je HomeSite, FrontPage nebo HotDog. Za velmi kladnou vlastnost považuji fakt, že TextPad nepřináší vlastní nestandardní rozhraní, o což se s oblibou snaží celá řada programátorů, ale naopak dobře známé ikony, klávesové zkratky a další ovládací prvky, takže se nemusíte učit nic nového.

Minimální požadavky pro 32 bitovou verzi:

Licence: Shareware. Pro uživatele, kteří se zaregistrovali po 1. lednu 1998 je upgrade zdarma, ostatní mohou upgradovat za 10 USD. Za plnou verzi programu pak zaplatíte 27 USD.
Webová stránka: http://www.textpad.com/
Download, velikost: 2,38 MB

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama