ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
22. únor 2001 - Internet

Kde najít na Internetu: Zpravodajství o hardware

Na českém i zahraničním Internetu existuje celá řada zpravodajských serverů zaměřujících se na hardware. Jejich kvalita je různá, proto jsme se rozhodli představit vám šest zástupců tohoto "žánru" v podrobnějším přehledu. Sledovali jsme celou řadu parametrů jako je například četnost aktualizací, zastoupení vlastního a odkazovaného obsahu, význam úvodní stránky, zaměření a navigace. V grafickém hodnocení jsme posuzovali především použitou barevnou kombinaci a písmo, z technického hlediska jsme se zaměřili na kompatibilitu stránek s browsery MS Internet Explorer 5.0, 4.0 a Opera 5.0.

Ace's HardwareAce's Hardware [anglicky]
Skoro denně aktualizované zpravodajství, které se obvykle odkazuje na další informační zdroje, zejména pak na oficiální tiskové zprávy výrobců hardware. Hlavní náplní jsou novinky ze světa procesorů, čipsetů, základních desek a grafických karet. Informace o novinkách dodává tým redaktorů, ale i čtenáři, díky čemuž má tento server velice často čerstvé a zajímavé zprávy. Kromě citací doplňuje informace vlastním profesionálním, leč pochopitelným a čtivým komentářem a velkou pochvalu si zaslouží dávání faktů do vzájemných souvislostí. Na rozdíl od ostatních serverů nepoužívá Ace's Hardware úvodní stránku pouze jako seznam odkazů na aktuální články, ale najdete na ní vždy všechny nové články.
Navigace je situována do horní části stránky hned pod logo, přičemž zde najdete odkazy na aktuální články, osm sekcí (Hardware, Microprocessors, Technical, AMD, Intel, Software, Miscellaneous, Site News) a dalších osm kategorií. Pokud vás tedy například budou zajímat pouze zprávy o nových procesorech AMD, vystačíte s jediným kliknutím myší.
Po grafické stránce je tento server velice zdařilý a přehledný, technické zpracování lze hodnotit jako velmi dobré - stránka se zobrazuje prakticky bez rozdílu jak v Internet Exploreru, tak v Opeře.
Celkové hodnocení: vynikající.

CoolInfoCoolInfo [anglicky]
Informace na tomto serveru jsou aktualizované každý všední den. Kromě vlastních zpráv jsou zde z velké části odkazy na aktuální články z jiných zdrojů opatřené výstižným komentářem. Stejně, jako v případě Ace's Hardware i na CoolInfu jsou všechny nové zprávy umístěny přímo na úvodní stránku, přičemž ke starším zprávám se dostanete pomocí lišty s odkazy na aktuality sedm dnů zpátky. První dvě třetiny stránky patří aktualitám především ze světa hardware a odkazům na recenze nových produktů. Velká část je věnována procesorům, základním deskám a nejrůznějším příručkám a návodům. Dolní třetina stránky se zaměřuje na herní hardware a software.
Informace nejsou roztříděné do kategorií, takže pokud vás zajímají například pouze grafické karty, budete si muset pomoci sami.
Grafické provedení kombinace černé, bílé a zelené působí trochu temným, nicméně vkusným dojmem. Po technické stránce nelze tomuto serveru vytknout skoro nic, zobrazení v Internet Exploreru i Opeře je zcela korektní.
Celkové hodnocení: velmi dobré

Digit-Life (c) iXBT Hardware ProjectDigit-Life (c) iXBT Hardware Project [anglicky]
Denně aktualizovaný projekt uznávaného a renomovaného informačního zdroje iXBT. Na úvodní stránce jsou k nalezení krátké zprávy, po pravé straně jsou pak odkazy na delší články, které jsou velice podrobné a po odborné stránce dobře zpracované. Velice často obsahují srovnávací testy produktů, které jsou prezentovány buď formou tabulky nebo graficky, čímž si čtenář může udělat objektivní obrázek o kvalitách toho kterého hardware. Ocenění si také zaslouží velké množství často unikátních snímků. Hlavní náplní jsou procesory, základní desky, grafické karty a cenové přehledy.
Po levé straně je situováno přehledné navigační menu umožňující rychlý přechod ke zprávám ze světa procesorů, záznamových zařízení, grafiky, zvuku, sítí, mobilní komunikace a dalších.
Grafické provedení je možná až příliš futuristické a velké množství použitých barev snižuje celkovou přehlednost a znesnadňuje rychlou orientaci. Po technické stránce mám zásadní výtku především vůči skutečnosti, že při rozlišení 800x600 dpi je nutné rolovat horizontální lištou. V Internet Exploreru a Opeře se celý web zobrazuje prakticky bez rozdílů.
Celkové hodnocení: velmi dobré

Svět HardwareSvět Hardware [česky]
Jeden z nejkvalitnějších českých serverů zabývající se hardwarem, minoritní část pak tvoří informace o Lotus Notes. Informace jsou aktualizovány každý všední den, přičemž na hlavní stránce najdete odkazy na vlastní články vydané několik dnů zpátky. Informace jsou přebírané především ze zahraničních zdrojů (v takovém případě je vždy uveden zdroj), ovšem prakticky ve všech případech jsou doplňovány vlastním komentářem a souvisejícími fakty. Komentáře jsou na profesionální úrovni, pochvalu si zaslouží dobré podání a čtivost článků, které jsou pochopitelné i pro středně znalého uživatele, aniž by autoři museli používat vysloveně laický výklad. Výjimečně se zde objevují tiskové zprávy. Svět hardware se nespecializuje na žádnou konkrétní oblast a přináší informace prakticky ze všech oborů.
Navigace je velice přehledně umístěna do levé části stránky, kde jsou jednotlivé články velice jemně rozčleněny do více než dvaceti kategorií, takže není problém najít přesně tu skupinu produktů, která vás v dané chvíli zajímá.
Barevné provedení působí poněkud zvláštním dojmem, nicméně nesnižuje přehlednost ani orientaci na stránkách. Z technického hlediska nelze vytknout prakticky nic a podobně jako u ostatních zdrojů jsou stránky zobrazeny shodně v Internet Exploreru i Opeře.
Celkové hodnocení: velmi dobré

PCtuningPCtuning [česky]
Téměř denně aktualizovaný server, který nedávno vzalo pod svá křídla zpravodajství Živě. Náplň PCtuningu i po této změně zůstala beze změn. Naprostou většinu článků tvoří vlastní obsah, zejména pak testy hardware "na vlastní oči". V případě přebíraných článků, které tvoří jen velmi malé procento z celkového objemu, přidává PCtuning vlastní komentář, kterým doplňuje fakta a přináší širší úhel pohledu. Úvodní stránka obsahuje odkazy na poslední články se stručným popisem, vlastní články jsou pak v rámci přehlednosti často rozděleny na více stránek. Jak již bylo řečeno, hlavní náplní jsou testy, takže tento server využijete zejména tehdy, když si budete chtít koupit nějaký hardware a budete chtít vědět, jaký názor na něj zaujali jiní. Velkou pochvalu si zaslouží především profesionalita a pečlivost, s níž jsou testy prováděny.
Navigace je rozdělena na dvě části - vertikálně jsou umístěny odkazy na sedmnáct sekcí, horizontálně pak odkazy na nejlépe hodnocené a zásadní články. Pozornost si jistě zaslouží sekce PCtuning průvodci a Základy PC techniky, kde si na své přijdou především začínající a mírně pokročilí uživatelé.
Grafické provedení nezapře příbuznost s ostatními servery Computer Pressu, kombinace modré, bílé a oranžové je přesně vyvážená, takže působí dobrým dojmem. Po technické stránce nelze vytknout prakticky nic a stránky se zobrazují shodně v Internet Exploreru i Opeře.
Celkové hodnocení: velmi dobré

VR-Zone HardwareVR-Zone Hardware [anglicky]
Jediné, co mě na tomto serveru tak trochu rozčiluje, je vyskakování reklamního okna everyone.net nabízejícího zřízení e-mailové adresy @vr-zone.com. Na podobné věci nejsem u zpravodajských serverů zrovna zvyklý.
Informace jsou aktualizované každý den, včetně víkendů a svátků, přičemž podstatná část novinek je přebírána z jiných zdrojů (v takovém případě je zdroj uveden na konci příslušné aktuality). Obvykle je přidáván komentář uvádějící zprávu do souvislostí, nicméně ne vždy je to pravidlem. Na úvodní stránce jsou všechny kompletní zprávy za uplynulý týden, pomocí odkazů se pak snadno dostanete k aktualitám o týden zpátky. Hlavní náplní jsou především informace o procesorech, čipsetech, základních deskách a připravovaných produktech. Jako jeden z mála přináší VR-Zone informace o rekordech přetaktovávání procesorů, jež dodávají sami čtenáři.
Navigace je řešena pomocí odkazů, které jsou velmi nenápadně situovány těsně pod logo serveru. Vzhledem k velkému množství zpráv jistě oceníte dobře provedené vyhledávání umožňující hledání podle slova (včetně volitelné možnosti vyhledávání všech podobně znějících slov), data vydání a dalších parametrů.
Barevné provedení je příjemné na pohled a kombinace modrých barev působí velmi vyrovnaným dojmem. Výhrady mám jen proti nevhodně umístěnému navigačnímu menu. Po technické stránce lze vytknout dlouhou dobu načítání a také ne zcela shodné zobrazení stránky v Opeře a Internet Exploreru.
Celkový dojem: velmi dobrý

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama