ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
8. únor 2001 - Internet

Macron versus Economia OnLine - kdo udělal chybu?

Konec ledna se nesl ve znamení sporu mezi společnostmi Macron Software a Economia OnLine. Celou záležitost jsme komentovali ve článcích Další spor na českém Internetu: Macron vs. Economia OnLine a Macron Software vs. Economia OnLine - všude samé spekulace.

Připomeňme si ve zkratce o co tehdy šlo. Společnost Macron Software vypnula servery iHned.cz, MaM.cz a NovaEkonomika.cz, jejichž provozovatelem je Economia OnLine. Macron tvrdil, že důvodem k vypnutí serverů je nezaplacení faktur, Economia OnLine protiargumentovala tím, že s výší faktur nesouhlasila a požadovala ještě před vypnutím serverů projednání sporné částky, což bylo Macronem odmítnuto. Macron svým přístupem značně připomínal praktiky Českého Telecomu, kdy se odmítal zabývat reklamací, pokud nebude částka, s níž zákazník nesouhlasí, zaplacena.

V pondělí byla vydána tisková zpráva, z níž zcela jasně vyplývá jediné: společnost Macron Software nebyla v právu a pozastavení výše zmíněných serverů bylo neadekvátním řešením celé situace. Když jsem si v uplynulých článcích zabývajících se touto kauzou povzdychl nad podobností chování Macronu a Českého Telecomu, netušil jsem, že Macron přistupuje ke svým klientům ještě o pořádný kus hůře. Ostatně přečtěte si zmíněnou tiskovou zprávu:

Dne 5. 2. 2001 uzavřely společnosti Macron Software a Economia OnLine dohodu o mimosoudním vyrovnání a uzavřely tím svůj spor, který v předminulém týdnu vyvrcholil odstavením serverů iHNed.cz, MaM.cz a dalších.

Macron Software uznal oprávněnost výhrad EOL vůči listopadové a prosincové faktuře, které byly předmětem sporu a vystavil k nim dobropisy. Faktury Macron Software byly vystaveny na částku cca 564 tis. Kč bez DPH. Economia OnLine rozporovala z těchto faktur cca 490 tis. Kč. V této výši vystavil nyní Macron Software dobropisy. Economia OnLine nerozporovala a v termínu splatnosti uhradila částku cca 74 tis. Kč. (Údaj, který uvádí ve své tiskové zprávě Macron Software se týká lednové faktury, která nebyla předmětem sporu).

Macron Software se zavázal předat veškerá data a aplikace z odstavených serverů.

Macron Software rovněž dočasně obnovil provoz modulu Obchodního věstníku, aby nedošlo k přerušení služeb pro platící uživatele serveru iHNed.cz.

Obě strany konstatovaly, že vůči sobě nemají žádných závazků ani pohledávek.

"Jsem rád, že došlo k ukončení sporu dohodou a že Macron Software, byť dodatečně, uznal, že jsme měli ve vyúčtování pravdu. Oceňuji také, že Macron Software souhlasil s obnovením činnosti Obchodního věstníku", dodává ředitel společnosti Economia OnLine, Michal Klíma.

Z výše uvedeného tedy jednoznačně vyplývá průběh celé kauzy:

  • Macron poslal Economii OnLine fakturu s částkou, která neodpovídala poskytnutým službám.
  • Economia OnLine s výší požadované částky nesouhlasila a dožadovala se jednání.
  • Macron jednání odmítl, dokud nebudou faktury zaplaceny (požadoval tedy zaplacení faktur s chybnou částkou k tomu, aby vůbec začalo jednání o tom, zda je částka chybná). Ředitel Economia OnLine Michal Klíma situaci popsal následovně "Macron Software vystavil za listopad a prosinec faktury, s jejich výší jsme nesouhlasili a vyzvali jsme proto Macron Software k jednání. Dostalo se nám odpovědi, že nejdříve máme zaplatit, pak budou jednat."
  • Economia OnLine odmítá tento přístup a trvá na projednání sporných částek.
  • 25. ledna Macron vypíná servery Economia OnLine. Začíná mediální řešení celé kauzy. Výkonný ředitel Macronu Martin Šafář tehdy ČTK řekl, že společnost své služby poskytuje za peníze nikoli zadarmo.
  • Economia OnLine narychlo shání alternativní redakční systém a připravuje rozjezd svých serverů pod jinou vlajkou. To se jí alespoň provizorně podařilo v pondělí 29. ledna.
  • 5. února Macron uznává oprávněnost výhrad vůči fakturám, které se staly předmětem sporu.
Je tedy zcela evidentní, že společnost Macron Software má management s přinejmenším podivnými praktikami vůči klientům. Patrně si tam někdo neuvědomil, že bez zákazníků to v době tržní ekonomiky prostě nejde. Jen tak pro nic za nic vypnout nějaké firmě server, to je opravdu silná káva, nicméně v Macronu se neštítili ani toho. Otázkou je, komu vypne Macron servery kvůli svým chybným fakturám příště. Já bych si u takové firmy raději nezřizoval ani freeweb...

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama