ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
2. říjen 2000 - Internet

Denní zprávy na českém Internetu

Dnes vám představíme pětici denně aktualizovaných internetových zpravodajství, které vám nabídnou široké spektrum pohledů na aktuální dění doma i ve světě. Do přehledu jsme nezařazovali informační portály a servery, kde je většina nových zpráv z jiných zdrojů.

České novinyČeské noviny

Ze zpravodajských zdrojů naší největší tiskové kanceláře čerpá řada českých periodik. České noviny přinášejí průběžně aktualizované informace, které jsou roztříděné do několika sekcí, z nichž ty hlavní najdete hned pod logem v horní části stránky: Z domova, Ze světa, Ekonomika, Sport, Kultura, Styl 2K, Počítače a Počasí. Na úvodní stránce vás také přivítají nejčerstvější zprávy, kurzy vybraných měn, předpověď počasí a tzv. "Bleskové zprávy" obsahující stručné anotace na kraťoučké ale zato úplně nejaktuálnější informace. Máte-li dostatečně rychlé připojení, můžete si dokonce některé aktuality vyslechnout ve zvukovém formátu RealAudio. Orientaci ve velice rozsáhlém archivu usnadňuje vyhledávání s možností volby sekce, kterou chcete prohledávat.

Z hlediska informací zde najdete zprávy, které si často až druhý den budete moci přečíst v denním tisku v podobě, na kterou jste od ČTK zvyklí.

Grafické provedení by jistě šlo vylepšit, neboť v rozlišení 1024x768 zabírá skoro třetinu každé stránky prázdný bílý pruh. Další výtku mám k rychlosti načítání, neboť při použití modemu 33,6 kbps si na kompletní zobrazení úvodní stránky počkáte necelých 50 vteřin. Ani technické zpracování není nejlepší: ve zdrojovém kódu stránky je k vidění hned několik neuzavřených párových tagů, což může některým browserům způsobovat problémy při zobrazování. Vážným prohřeškem je pak neuvádění alternativních textů pod některými obrázky.

Celkový dojem: oceňuji aktuálnost informací, kritiku si zaslouží technické provedení.

iDNESiDNES

Webové stránky serveru iDNES, který patří stejné společnosti jako nejprodávanější deník u nás Mladá Fronta DNES, doslova hýří všemi barvami. V horní části se mísí lokální odkazy s odkazy vedoucími na další servery, takže pro snadnější orientaci lépe poslouží seznam skoro dvacítky rubrik po levé straně. Na úvodní stránce jsou samozřejmě umístěny nejnovější aktuality, z nichž se můžete dostat k jednotlivým článkům, vyvolat příslušné téma či se například zúčastnit chatu. Časté jsou také audio a video ukázky (opět ve formátu RealMedia), takže při dostatečně silné lince můžete zpravodajství iDNES považovat za multimediální. Ani majitelé pomalejších připojení ale nemusí truchlit, neboť si příslušnou ukázku mohou stáhnout na pevný disk a pustit bez nutnosti konektivity k Internetu. Samozřejmě i zde nechybí přehled nejžhavějších krátkých zpráv pojmenovaný tentokrát Jednou větou.

Po informační stránce lze hodnotit server iDNES jako velice kvalitní a aktuální. Grafické zpracování není zrovna nejlepší a na první pohled působí vzhled celého serveru nepřehledně. Objemnost stránek dosahuje jen těžko přijatelných mezí, neboť pouze homepage se kompletně načte až po minutě a čtvrt. Zajímalo by mě také, pro jaké rozlišení je web optimalizován - v 800x600 se v dolní části objevovala lišta pro horizontální posun, v 1024x786 pak čtvrtinu každé stránky zabíralo prázdné místo. Pokud si budete chtít prohlédnout zdrojový kód, neobejdete se bez WordPadu, ovšem pak zde najdete skutečně zajímavé věci. Kromě nenormovaných atributů některých tagů nejsou ukončeny některé párové elementy a bohužel i zde pod některými obrázky chybí alternativní text a v některých případech i určení velikosti.

Celkový dojem: kvalitně napsané a aktuální informace kazí provedení a příliš velký objem stránek.

Neviditelný pesNeviditelný pes

Neviditelný pes je nerozlučně spjatý s postavou publicisty Ondřeje Neffa (kromě něj ale svými články přispívá celá plejáda externích redaktorů). Již samotný podtitulek Politický rodinný a psí denní www list dává tušit, že kromě aktuálních informací tu najdete také poněkud méně vážné informace. Nejde tedy pouze o suché papouškování agenturních zpráv, ale o velice záživnou formou podávání aktualit. Sekcí je zde tentokrát šest a nesou názvy NEVIDITELNÝ PES, EUROPE'S, ZVÍŘETNÍK, BYDLENÍ, EKONOMIKA, VĚDA a SCI-FI. Na úvodní stránce najdete stručný soupis posledních událostí, jakož i odkazy na aktuální informace pocházející přímo ze servisu BBC. Na své si přijdou i příznivci kreslených vtipů Vladimíra Jiránka, kteří zde každý den najdou novou kresbu. V pruhu po pravé straně pak najdete odkazy na nejnovější články v jednotlivých rubrikách a poněkud neprakticky nízko i kompletní seznam všech rubrik Neviditelného psa.

V aktuálnosti Neviditelný pes poněkud zaostává za standardními informačními servery, nicméně vynahrazuje to obsahovou složkou a svým nezaměnitelným stylem. Kritiku si bohužel zaslouží nepřehledný design, pochvalu naopak provedení stránek tak, že se ani při vyšším rozlišení nevyskytují po stranách prázdné pruhy, jak tomu bývá u většiny serverů. Žel opět chybí texty pod některými obrázky a určení jejich velikosti a ani rychlost načítání není nejlepší - na modemu 33,6 kbps si počkáte něco přes minutu na zobrazení hlavní stránky.

Celkový dojem: Netradičně a poutavě zpracované zpravodajství v nepříliš podařeném technickém provedení.

Britské listyBritské Listy

Další denně aktualizované zpravodajství přinášející zajímavý pohled Jana Čulíka na dění u nás z Velké Británie. V současné době se vše točí kolem zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze, takže hned na titulní stránce najdete přes čtyřicet fotografií z tzv. "antiglobalizačních protestů". Celkově tyto stránky vyznívají zcela opačně, než většina informačních serverů - jako by totiž podporovaly a hájily zájmy demonstrantů, kteří do našeho hlavního města přijeli vyjádřit svůj nesouhlas se zasedáním MMF. Proti tomuto zaměření ale nelze nic namítat - máme demokracii a každý má právo na svůj názor. Celkově lze říci, že celé Britské listy jsou skutečně jiné, než všechna ostatní zpravodajství, protože pohled zpoza "kanálu" je přeci jen trochu odlišný, než pohled z naší rodné hroudy. Právě to činí z Britských listů celkem zajímavé periodiku,, protože se můžete na aktuální dění podívat úplně odlišným způsobem. Po pravé straně titulní stránky najdete odkazy na nejdůležitější články, až úplně dole (po více než desítce odstránkování) jsou k dispozici starší články. Navigační menu, čítající šest položek včetně vyhledávání, je poněkud nešťastně řešeno formou obrázkové mapy ve formátu JPEG, takže písmo působí rozmazaným dojmem a na první pohled není vůbec zřejmé, že se jedná o menu. Co se týká aktuálnosti, není na tom tento deník špatně, ovšem nehledejte zde širokou škálu témat jako na jiných serverech. Po grafické stránce vypadá celý web jako kdyby se u něj zastavil vývoj někdy v roce 1996. O designu se v tomto případě snad ani nedá mluvit. Přes jednoduchost vzhledu obsahuje zdrojový kód několik nenormovaných elementů, celou řadu neuzavřených tagů a obvyklé obrázky bez popisků. Rychlost načítání úvodní stránky je zhruba stejná, jako u Neviditelného psa.

Celkový dojem: Netradiční pohled na dění u nás, přes jednoduchý design se stránky načítají pomalu a obsahují celou řadu chyb.

Nový denNový den

Nezávislé skoro denně aktualizované zpravodajství s názory a informacemi na aktuální téma. Čtení je to poměrně příjemné a netradiční se špetkou humoru, jen je škoda, že se zde objevují pravopisné chyby, které by neměl udělat ani absolvent základní školy (např.: o něco méně agilně se k přepážkám prodírali patnáctileté divoce oháknuté dívky). Nenajdete zde kompletní přehled všech událostí, ale spíše názory, fejetony a komentáře, což ovšem nesnižuje celkovou informační hodnotu těchto stránek. Rubrik je tentokrát šest a nechybí ani prohledávání. Za povšimnutí stojí zejména rubrika Testy Nového dne, kde si můžete například otestovat, jak jste na tom se svým postojem vůči bankéřům účastnícím se MMF. Na titulní stránce jsou, jako ostatně u většiny serverů, vypíchnuty nejnovější články, několik odkazů na nejčtenější články a weby s podobným zaměřením.

Celkově vzato jde jistě o zajímavý projekt, který má šanci na úspěch. Oceňuji především přehledný a jednoduchý design, díky kterému nezabloudíte ani když na server přijdete poprvé. Pochvalu si také zaslouží rychlost načítání - na modemu 33,6 se úvodní stránka včetně grafiky zobrazí za necelých 15 vteřin. Bohužel i tentokrát se při vyšším rozlišení než 800x600 budete muset kochat pohledem na bílý pruh zabírající asi čtvrtinu stránky. Technické provedení je velmi dobré - pod žádným obrázkem nechybí popisek a taktéž zdrojový kód neobsahuje žádné podstatné chyby.

Celkový dojem: Zajímavě pojatý informační server s dobrým zpracováním. Akorát by to chtělo dávat pozor na hrubky.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama