ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
22. leden 2001 - Hardware

Intel bude bojovat s Transmetou na poli notebooků

Již příští rok by se měl objevit procesor Intelu, který bude tvrdě konkurovat procesorům Crusoe společnosti Transmeta. V současné době Intel pracuje na návrhu nového, zatím nepojmenovaného procesoru, který by měl být určen především pro tenké a lehké laptopy vážící méně než pět liber (cca. 2,5 kg). Tento procesor bude paralelní větví k mobilnímu Pentiu 4 a Celeronům.

Získání dominantní pozice v tomto segmentu může být klíčové, neboť se předpokládá, že v brzké době ovládnou přenosné počítače trh a budou se prodávat více, než jejich stolní verze.

Na novém čipu pracuje tým, který původně navrhoval procesor Timna. Tento projekt byl po několika měsících zastaven a byl zahájen vývoj čipu pro přenosné počítače. Nejdůležitějším cílem je samozřejmě dosažení nejmenší možné spotřeby elektrické energie, čehož má být docíleno novou a velice zajímavou technologií Gated clock transistors. Tato technologie umožňuje vypínání a zapínání jednotlivých tranzistorů v procesoru podle toho, které tranzistory jsou aktuálně potřeba. Ve srovnání se stávající technologií SpeedStep, která snižuje frekvenci procesoru v závislosti na aktuálním zatížení jde o velice výrazný krok vpřed.

Analytici předpokládají, že nový procesor bude vyráběn technologií 0,13 mikronů, bude vycházet z architektury Pentia III a počítá se s podporou pamětí DDR. Poměrně zajímavě také vypadá zatím nepotvrzená informace, že nový čip bude disponovat 512 KB L2 cache. Jaká bude skutečnost si ale budeme muset počkat až do roku 2002, kdy se novinka objeví na trhu.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama