ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
4. únor 2002 - Aktuality

Polemika: Ladit či neladit www stránky pro jiné prohlížeče než MS Internet Explorer?

Od našeho čtenáře Ivo Šíra, webmastera Vysoké školy ekonomické v Praze, jsme dostali kritický ohlas na článek zabývající se zastoupením internetových prohlížečů. Otiskujeme jej v původním nezkráceném znění:

Dobrý den,

chci reagovat na nesmyslný článek s výše zmíněným titulkem na adrese http://www.1pcrevue.cz/ak0408.htm. Nesmyslný je z těchto důvodů:

  1. Dobře udělané stránky běhají v jakémkoliv prohlížeči (včetně text-mode).
  2. Vzhledem k tomu, že se na Vašem serveru zabýváte převážně světem MS Windows, nedivte se, že prohlížeče Vašich návštěvníků jsou hlavně MSIE. Zkuste se podívat například na http://www.mozilla.org/webalizer/usage_200110.html nebo http://jbopentools.sourceforge.net/webalizer/usage_200012.html.
  3. Dělat ze statistiky jednoho konkrétně zaměřeného serveru takové závěry, jako že "Otázka, zda optimalizovat web i pro jiné browsery se tedy zdá být zodpovězená: je to zbytečná práce navíc." je velice odvážné. Toto tvrzení by bylo značně silné i kdyby bylo podloženo kvalitnějšími daty, např. http://www.upsdell.com/BrowserNews/stat_trends.htm
Jinými slovy, Váš článek sděluje podobně hodnotnou informaci, jako je tato: "Vzhledem k tomu, že na našich silnicích jezdí 80% Škodovek, je zbytečná práce navíc stavět servisy i pro ostatní auta."

S pozdravem

Ivo Šír
webmaster Vysoké školy ekonomické v Praze
http://www.vse.cz/

S vznesenými připomínkami se dá částečně souhlasit, ovšem částečně i polemizovat.

Ad. 1 - Dle mého mínění by dobře provedené stránky měly odpovídat normám konsorcia W3C. To, že některé prohlížeče (zejména Netscape a kaskádové styly, element IFRAME atp.) tyto normy v některých případech neakceptují nebo nepodporují je věc druhá a jde o problém výrobce toho kterého produktu. Nehodnotil bych tedy kvalitu webu podle toho, zda se správně zobrazí v jakémkoli programu, ale podle toho, zda odpovídá normám.

Ad. 2 - Souhlasím s tím, že jistý vliv na reprezentativnost výsledků má zaměření našeho serveru. Předpokládám, že na zpravodajství o Linuxu bude chodit více lidí s tímto operačním systémem a naopak na webu Microsoftu bude situace dost možná ještě výraznější, než u nás. Porovnávat situaci u nás se zahraničím je ale poněkud ošemetné, protože například v USA nebo Velké Británii je výrazně vyšší podíl alternativních platforem a tudíž i výsledky vypadají jinak. Pochopitelné by to bylo v případě vícejazyčného webu, kterým 1. PC Revue.cz není.

Ad. 3 - Je pravda, že tvrzení vznesené na konci článku bylo poněkud přehnané a určitě se nedá vztahovat na všechny internetové projekty. Vzhledem ke stále stoupajícímu rozšiřování počítačů u nás se ale dá předpokládat, že podíl produktů společnosti Microsoft bude stále vyšší, neboť řada uživatelů si pořizuje domů počítač s podobným vybavením, jaké mají ve škole a v zaměstnání a tam samozřejmě v drtivé většině případů budou vládnout Windows. Podobné výsledky, jako jsme zaznamenali na našem projektu, byly zhruba rok zpět prezentovány i na serveru Živě, který má výrazně vyšší návštěvnost a i přesto, že je zde dominantní zaměření na MS Windows, najdou si zde články i uživatelé alternativních platforem.

Je tedy na svobodném rozhodnutí uživatele s jakým prohlížečem bude surfovat po Internetu, ovšem pokud jím zvolený program nebude korektně zvládat oficiální normy, musí takový uživatel počítat s tím, že ne všechny stránky se mu zobrazí tak, jak mají.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama