ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
24. leden 2002 - Aktuality

Rozjede se boj proti chráněným cédéčkům?

Na internetové prezentaci s výstižným názvem http://www.boycott-riaa.com/ se objevily informace o výhradách společnosti Philips proti tzv. "chráněným kompaktním diskům" se kterými se můžete setkat i v českých music shopech. Smyslem ochrany je zajistit, aby CD nebylo možné kopírovat, což se díky nízkým cenám vypalovacích mechanik a médií stalo velice zásadním problémem, který pochopitelně nejvíce trápí velké nahrávací společnosti, jež tak přicházejí o své zisky.

Ochrana znemožňuje přečtení kompaktního disku v počítačových mechanikách, takže obsah například není možné převádět do komprimovaných formátů MP3, WMA či dalších používaných pro šíření skrze Internet. Problém je ovšem v tom, že tato CD nelze kromě počítače přehrát ani v řadě CD a DVD přehrávačů využívajících technologie mechanik pro PC, v herních konzolích, MP3 přehrávačích, a dalších zařízeních.

Na zmíněném serveru zmiňují následující časté problémy:

  • CD nelze přehrávat
  • slyšitelné problémy se zvukem
  • problémy s přeskakováním skladeb
  • nefunkčnost posunu po skladbě
  • nelze přehrát všechny stopy
Společnost Universal zřídila na téma "chráněné disky" webové stránky na adrese http://www.musichelponline.com/ a nabízí všem zákazníkům, jimž se vyskytly při přehrávání takto chráněných disků výše uvedené problémy možnost jejich navrácení prodejci.

Na serveru Boycot RIAA označují tato CD s mírnou nadsázkou jako "poškozená" (corrupt) a vystavují jejich seznam do kterého mohou přispět i uživatelé. Společnost Philips se dokonce nechala slyšet, že nejde o hudební CD, ale stříbrné disky, na kterých je uložená hudba. Právě výhrady Philipsu vycházející z porušení patentů by mohly, v případě že se tato společnost obrátí na soud, přinést více vzrušení do této sféry. Dosavadní hlasy poukazující například na nemožnost vytvořit si kopii média pro vlastní potřebu (což umožňují autorské zákony mnoha zemí) totiž nebyly vyslyšeny.

Aktivity RIAA zaštiťující přední americké nahrávací společnosti jsou na jednu stranu pochopitelné, neboť nahrávací společnost by se měla snažit chránit práva svých umělců, která jsou nelegálním kopírováním často porušována. Neměla by ale svůj boj vést tak, že omezí zákazníky stylem "padni komu padni" včetně těch, kteří si kupují jen legální nahrávky a chtějí si je přehrávat ve svém počítači.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama