ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
16. červenec 2001 - Aktuality

Napster zastaven a jen tak asi nepojede

Servery výměnného systému Napster byly tento měsíc vypnuty s odůvodněním, že bude provedena optimalizace kontroly sdílených zvukových souborů. Kontrola se jeví jako takřka neprůstřelná - podle dostupných informací dokáže odfiltrovat kolem 99,4% všech nahrávek, ke kterým se vztahují autorská práva. Americkému soudu, konkrétně soudkyni Marylin Hall Patelové, která má celý proces na starosti, se ale tato ochrana jeví jako nedostatečná. Proto minulý týden vydala nařízení zakazující provoz této sítě do doby, než budou zablokovány naprosto všechny chráněné nahrávky. Zástupci Napsteru s tímto rozhodnutím nesouhlasí a hodlají se proti němu odvolat. Pokud by odvolání nepřineslo kýžené zrušení rozhodnutí, je velice nepravděpodobné, že by se síť Napsteru ještě někdy rozjela, neboť 100% filtrování skladeb je po technické stránce takřka neproveditelné.

Od okamžiku, kdy začalo filtrování nahrávek chráněných autorským právem, soustavně klesal objem sdílených souborů a souběžně s tím i počet uživatelů, kteří Napster používali právě z důvodu, že v jeho síti nalézali prakticky jakoukoli hudbu. Nyní nelze na Napsteru najít nic, protože nefunguje a pokud se ještě náhodou rozjede, pak se stav příliš nezmění, protože při úplném filtrování nebude možné stahovat nejžádanější nahrávky, které byly v drtivé většině případů středem zájmu uživatelů - zájem o alternativní a nekomerční scénu je v porovnání se zájmem podporovaným komerčními společnostmi naprosto nesrovnatelný. Jako celkem naivní se jeví představa přechodu na komerční bázi, kdy budou uživatelé platit za možnost používání Napsteru a na oplátku si budou moci stahovat skladby, ke kterým Napster získá souhlas vlastníků autorských práv. Přeci jen je stále k dispozici hned několik alternativních sítí, na kterých lze nalézt takřka vše bez jakéhokoli omezení a především zcela zdarma.

Následky filtrů jsou skutečně markantní nejen v objemu sdílených nahrávek, ale také v počtu připojených uživatelů. Podle průzkumu společnosti Webnoize bylo v červnu v průměru připojeno 120 tisíc uživatelů, zatímco například v únoru činilo toto číslo 1,57 milionů. V únoru bylo přes tuto síť staženo 2,79 miliardy nahrávek, v červnu pak jen 140 milionů. Fenomén Napster si tedy pomalu ale jistě může zařadit do kapitoly "Významné milníky historie Internetu".

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama