ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
20. březen 2001 - Aktuality

Filtrování snížilo počet souborů v síti Napsteru o 60%!

Napster pokračuje ve filtrování nahrávek, které dostal soudním příkazem vydaným 5. března soudkyní Marilyn Patel. Podle analytika Matta Baileye z Webnoize je nyní v této síti sdíleno zhruba o 60 procent méně nahrávek, než před zahájením blokování skladeb, ke kterým se vztahují autorská práva umělců nebo nahrávacích společností.

Zatímco dříve nabízel jeden uživatel v průměru 172 souborů, v současné době se počet sdílených souborů pohybuje kolem 71 na jednoho uživatele. S poklesem počtu dostupných souborů pochopitelně klesl zhruba o polovinu i počet zaznamenaných downloadů. Ještě v únoru přitom uživatelé během jednoho měsíce stáhli celkem 2,7 miliardy souborů.

V seznamu čítajícím 135 tisíc nahrávek dodaném minulý týden nahrávacími společnostmi byla celá řada nedostatků, které znemožnily zařazení všech požadovaných skladeb do filtru. Kromě duplicit chyběly například u 46 tisíc nahrávek zaslaných společností Sony Music Group názvy souborů, což je v rozporu s nařízením soudu. Následkem toho bylo zablokováno pouze 59600 písniček. Filtry ani v tuto chvíli nejsou neprůstřelné - pokud zadáte například Madonna nebo Material Girl, nevrátí Napster žádný výsledek, nicméně pod slovem Madona je dostupná celá řada nahrávek této populární zpěvačky. K vylepšení filtru by měla přispět čerstvě zahájená spolupráce se společností Gracenote, která vlastní databázi obsahující kolem milionu názvů písniček, jmen umělců a jejich variací.

Stávající stav se dal obecně předpokládat, neboť převážnou většinu nahrávek šířených přes Napster tvořily písničky ke kterým se vztahovala práva velkých nahrávacích společností. Očekává se, že průběžným přidáváním modifikovaných názvů souborů a vylepšováním filtru objem sdílených souborů dále poklesne.

Jedním ze způsobů, kterak obejít omezení Napsteru, je použití programu pro připojení k nezávislým serverům OpenNAP, na kterých nejsou soudem nařízené filtry. Patrně nejdále je v tomto směru Napigator, jehož poslední verze se integruje přímo do klientské aplikace Napsteru a dovoluje ruční volbu z několika desítek serverů, přičemž na některých serverech je k dispozici až třikrát více nahrávek, než na těch oficiálních.

S blokádou Napsteru také stoupl zájem o alternativní sítě - například program iMesh si během jednoho týdne stáhlo ze serveru Download.com přes 400 tisíc uživatelů.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama