ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
9. březen 2001 - Aktuality

Třináct otázek pro Igora Háka - šéfredaktora serveru Viry.cz

Na českém Internetu je mnoho serverů přinášejících denní novinky z oblasti informačních technologií. Tu a tam se na některém z nich objeví i zpráva o novém viru, nicméně jediným českým specializovaným a aktuálním zpravodajstvím zaměřujícím se výhradně na tuto oblast, je server Viry.cz. Kromě aktualit o nejnovějších virech zde lze najít také celou řadu dalších informací, které ocení především ti, kdož se o problematiku virů zajímají blíže. Zmiňme například popisy virů, testy antivirových programů, odkazy na další zdroje atd. Velice užitečná je sekce Download, kde lze nalézt programy k odstranění některých virů a další zajímavé utilitky. Příjemné jsou též soutěže, které se setkávají s velkým ohlasem - například nedávno devíti čtenářům přinesl pošťák krabici s antivirovým programem Dr.Solomon VIREX.

Šéfredaktorem tohoto elektronického časopisu je Igor Hák, kterého jsme pozvali ke krátkému internetovému rozhovoru, ve kterém jsme mu položili třináct otázek.

1. PC Revue!: Jak dlouho už děláš "Igiho stránku o virech".

Igor Hák: Vlastně už v těchto dnech bude "Igiho stránka" slavit třetí narozeniny. Takže se ji věnuji tři roky. Původně se jmenovala "Počítačová infiltrace", ale při první velké změně designu dostala název "Igiho stránka o virech".

1PCR: Je to celé Tvůj projekt, nebo máš ještě nějaké spoluautory?

I.H. Stránku dávám do kupy sám, občas nějakým článkem přispěje Benny/29A či Ratter/29A. Oba viry přímo tvoří, takže mají k této problematice opravdu blízko.

1PCR: Kolik času Ti Viry.cz zabírají?

I.H.: Odvíjí se to hlavně od aktivit na VX/AV scéně. Podle jejich aktivity se stupňuje i ta moje. Někdy tedy mám naprostý klid a pouze monitoruji, co nového se ve světě stalo (max. několik minut denně), jindy tomu věnuji i několik hodin denně. Teď kupříkladu jsem dával docela dlouho dohromady recenzi síťového Avastu32 3.0.

1PCR: Proč jsi se vlastně pustil zrovna do tohoto tématu?

I.H.: Nejprve trochu z historie. První PC (AMD 386SX/40) jsem dostal o Vánocích 1993. O několik dnů později se zjistilo, že jsem ho dostal společně i s virem Yankee-Doodle.TP44. Samozřejmě, že jsem to nezjistil já (v té době jsem dokázal PC tak maximálně zapnout) a to mě dost "žralo". Proto jsem se o to začal zajímat podrobněji a výsledkem bylo, že začátkem roku 1998 vznikla "Igiho stránka o virech".

1PCR: Čemu, kromě psaní o virech, ještě věnuješ svůj čas?

I.H.: Nějaký čas věnuju škole (nesmí se to přehánět), občas si zahraju na administrátora v síti jedné nedaleké firmy na jejíž výstavbě (té sítě) mám celkem velké zásluhy. Občas si zahraju i nějakou tu hru, popřípadě někomu odviruji počítač. To by mohlo být s oblasti počítačů asi tak všechno. Mimo to hodně času věnuji řízení automobilu, méně pak sportu.

1PCR: Jakou denní návštěvnost mají, alespoň zhruba, Viry.cz dnes?

I.H.: Teď je relativně dobré období, takže mám tak kolem 800 sessions a něco méně než 200 návštěvníků za den (pokud to beru podle UIP). Podstatně lepší to je, když se objeví nějaká virová bomba. Třeba v době Melissy, červa I_Love_You či Anny Kurnikovové se počet návštěvníků blížil k magické hranici 1000 UIP/den. Je na čase, aby zas takový den nastal :-).

1PCR: Všiml jsem si, že se na Internetu objevilo několik stránek, které se snažily Virům.cz konkurovat, ovšem poměrně rychle skončily nebo jsou velmi zřídka aktualizované - čím si to vysvětluješ?

I.H.: No, co jsem se díval, na českém Internetu jsou k nalezení pouze jednodušší stránky, které problém počítačové infiltrace jen lehce přibližují. Nikdy jsem zde tedy konkurenci ani příliš neměl. Jiná situace je na Slovensku. Tam je vážnější konkurence, která podobně jako já "sedí" na doméně druhého řádu (adresu nebudu uvádět). Nepříjemné je, že si za tu konkurenci mohu částečně i já, informace na jmenovaném serveru totiž ve směs pocházejí z viry.cz, pouze jsou přeloženy a mírně upraveny do slovenštiny :-(. Ovšem, pak mají na Slovensku i jednu "bombu", v tomto případě adresu uvádět nesmím - přísahal jsem, že ji nikomu neřeknu.

1PCR: Často se setkávám s názorem, že všichni autoři virů by měli být přinejmenším veřejně pranýřováni. Jak se k autorům virů stavíš Ty osobně?

I.H.: Jsem v tomto směru zcela neutrální. Každý má nějakého koníčka...

1PCR: Co říkáš na názor, že úspěšný programátor virů má lepší šanci být odborníkem na antivirovou ochranu, než "obyčejný" programátor, který viry nikdy nepsal?

I.H.: Naprosto s tím souhlasím. A myslím si, že to není pouze názor, ale i realita. Určitě by se našel někdo, kdo dříve viry vytvářel a teď proti nim bojuje v nějaké antivirové firmě.

1PCR: Infikoval jsi někdy nevědomky svůj počítač virem?

I.H.: Ano. Nejprve to byl právě virus Yankee-Doodle, pak nejméně několikrát OneHalf. Od té doby nic. Pokud by šlo o úmyslnou infekci, byl by seznam daleko pestřejší :-)

1PCR: Který virus je podle Tvého názoru "nejlepší" a čím Tě zaujal?

I.H.: Těžká to otázka... Neříkám, že nejlepší, ale nejvíce jistě zaujmou výtvory Bennyho/29A a Rattera/29A. Jde spíše o "muzeální" kousky, ale takové ovládání červa přes mobilní telefon (případ Rattera a jeho červa Anarxy), to tu ještě nebylo !

1PCR: Teď něco ze soukromí - jaký antivirový program máš v současnosti nainstalovaný na svém počítači?

I.H.: Momentálně tu mám Avast32 3.0. Ovšem toho tu mám jen kvůli recenzi, kterou v této době dokončuji. Pak se opět vrátím k AVP 3.5, NODu32 nebo k AVG 6.0. Jaký z nich to přesně bude, to říci nedokážu, většinou je střídám.

1PCR: Co bys na závěr vzkázal čtenářům 1. PC Revue! ?

I.H.: Ať i nadále čtou 1. PC Revue a navíc k tomu přidají i "Igiho stránku o virech" :-) To by mohlo být tak vše, loučím se s Vámi, s pozdravem Igor Hák (Igi).

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte moderní CRM systém zdarma i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama