ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
8. březen 2001 - Aktuality

Předběžné rozhodnutí dává Napsteru šanci přežít

Po pátečním soudním slyšení, kdy Napster přislíbil zprovoznění systému, který bude znemožňovat využívání jeho sítě k nelegálnímu šíření nahrávek, vydala v pondělí večer soudkyně Patelová opravené předběžné opatření. Poněkud překvapivě přitom dává Napsteru šanci k přežití, nepřikazuje vypnutí centrálních serverů a nepřímo schvaluje nově zavedený filtr blokující sdílené soubory na základě shody názvu souboru se jménem skladby v seznamu nahrávek chráněných copyrightem.

Soudkyně přenechává veškerou zodpovědnost na nahrávacích společnostech, které budou muset podle rozhodnutí soudu upozorňovat Napster na nahrávky, ke kterým se vztahují jejich autorská práva následujícím způsobem:

  1. názvem díla
  2. jménem umělce, jemuž dílo patří, nebo který jej interpretuje
  3. jménem jednoho nebo více souborů, které jsou dostupné v systému Napsteru
  4. dokladem o tom, že vlastní práva k danému dílu
Napster pak bude muset seznamy skladeb, ke kterým se vztahují autorská práva nahrávacích společností, zařadit do filtru do tří pracovních dnů. Tento seznam pak bude použit na porovnání se seznamy sdílených skladeb dodanými klientskými aplikacemi jednotlivých uživatelů. Pokud se název některé sdílené nahrávky bude shodovat s názvem nahrávek chráněných copyrightem, musí Napster zabránit tomu, aby se taková nahrávka zobrazila ve výsledcích vyhledávání a aby jí nebylo možné jakýmkoli způsobem prostřednictvím této sítě šířit.

Napster má na splnění tohoto předběžného opatření pět pracovních dnů, takže 12. března 2001 by již filtr neměl propustit žádnou z nahrávek, které jsou obsaženy v prvním dodaném seznamu.

Ředitelka RIAA Hilary Rosenová se k předběžnému opatření soudu vyjádřila kladně, když prohlásila "Jsme potěšeni tím že okresní soud postupoval tak rychle s vydáním předběžného opatření, které směřuje k odstranění poškozovaných děl ze systému Napsteru. Hodláme urychleně dodat seznamy požadované soudem a těšíme se na to, až Napster ukončí své aktivity porušující právo."

Napster tedy bude žít dál, ovšem bude muset podstatným způsobem zasahovat do toho, co bude v jeho síti nabízeno. Zmíněný filtr má celou řadu nedostatků a jak se ukazuje, vynalézaví uživatelé velice rychle objevili několik způsobů, kterak blokování souborů na základě jejich názvu obejít (podrobnosti viz včerejší článek Objevují se první způsoby, jak obejít filtr Napsteru).

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama