ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
28. únor 2001 - Aktuality

Internet z elektrické zásuvky funguje!

Internet se nejen u nás, ale i ve světě, dostává do domácností nejčastěji prostřednictvím telefonní linky. Již několikrát se objevily spekulace o tom, že k přenosu dat by mělo být možné využít stávajících elektrických rozvodů, čímž by se mohl Internet rozšířit skutečně všude, neboť elektrickou energií je zásobena naprostá většina domácností civilizovaného světa.

Powerline Technologies, dceřinná společnost PowerTrust a M@in.net Communications Ltd., nyní oznámila úspěšné dokončení testů této nové technologie. Při zkušebním provozu byly použity podzemní i nadzemní rozvody a výsledky ukázaly, že k širokopásmovému přenosu dat jsou vhodné rozvody nízkého a středního napětí. Data jsou od elektřiny oddělována v krabičce, která se připojí k elektrické zásuvce. Tato krabička má klasickou síťový konektor, do kterého je možné připojit počítač.

Pokud by se podařilo tento projekt rozvinout do širšího měřítka, znamenalo by to snížení potřeby DSL a jiných vysokorychlostních připojení, neboť Internet šířený skrze elektrickou síť poskytuje rychlost vyšší než DSL a kabelové modemy.

Technologie Internetu skrze elektrické rozvody již pronikla i do Evropy, v tuto chvíli je dostupná v Německu a předpokládá se brzký rozmach i do Španělska, Francie a Itálie. Ve Spojených státech se zatím počítá se zkušebním provozem a poté bude Powerline Technologies muset uzavřít dohody s každým lokálním dodavatelem elektrické energie, aby mohla používat jeho síť.

Je otázkou zda, případně kdy můžeme počítat s něčím podobným u nás. Dá se předpokládat, že proti tomuto způsobu připojení k Internetu povedou tichou válku především telekomunikační společnosti, které za připojení účtují leckdy ne zrovna lidové částky, o které by po přechodu na "Internet ze zásuvky" přišly. Nezbývá, než doufat.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte Outlook CRM i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama