ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
20. říjen 2000 - Aktuality

1. PC Revue! měla teoreticky již dávno zmizet ze světa

Server Lupa.cz zcela jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co lze na českém Internetu najít. Ačkoli podtitulek "Server o českém Internetu" zní poněkud stroze, samotný obsah v žádném případě strohý není - naopak zde najdete celou řadu zajímavých článků na nejrůznější témata. Lupa vyniká především ve výběru témat, která mnohdy slouží jako zdroj inspirace pro ostatní zpravodajské servery, neboť na Lupě nenajdete převzaté nebo přeložené články, nýbrž vlastní autorské příspěvky, což je u nás takřka jedinečný jev.

U článků se mnohdy rozvine velice zajímavá diskuze a protože Lupa je profilována spíše na intelektuálně zaměřené čtenáře, jsou tyto diskuze často velice zajímavé, názorově bohaté a přínosné.

Dosti ale bylo chvály - cílem tohoto článku není v žádném případě kritika, ale jen veřejné vyslovení nesouhlasu s některými názory, které jsem našel ve článku Jiřího Donáta Tři pravidla budování komunity (i pro Marka). Ačkoli se zde jedná o vytváření komunit, autor globalizuje některé teze na internetové projekty, kam spadá i 1. PC Revue!. Podle nich by náš server neměl již několik měsíců existovat.

První část s podtitulkem "Sám nic nedokážeš. Musíš najít spojence..." se zabývá otázkou vytvoření týmu, který bude zajišťovat chod internetového projektu. Autor zde uvádí "Výkonnost každého z nás kolísá. Výjimkou není ani zakladatel projektu, tedy "ten, kdo pro projekt žije". Můžeme vymyslet vynikající nápad, můžeme jej dokonce uvést velmi dobře do života, ale nemůžeme jej sami udržovat na vysoké úrovni realizace po celou dobu jeho života. Internetové projekty založené na jediném lidském leaderovi velmi kolísají ve své návštěvnosti i v kvalitě obsahu (a většinou i brzy zanikají)." Náš zpravodajský server tvoří v současné době tým tří lidí - šéfredaktor (tedy já) a dva redaktoři. Podíváte-li se na jednotlivé články, zjistíte, že 99% z nich je mým vlastním dílem a tak je tomu již více než dva roky. Externích redaktorů ochotných psát zdarma (náš server není založen na komerčním principu, takže nemůže články honorovat) je totiž naprosté minimum, takže většinu článků musím napsat sám, aby další den bylo na stránkách něco nového. Co se týká kolísání kvality článků - to nemohu posoudit, protože články vidím pod jiným úhlem, takže jediným vodítkem mohou být názory čtenářů. Rozhodně ale nemohu souhlasit s tvrzením o kolísání návštěvnosti - v případě 1. PC Revue! má návštěvnost trvale rostoucí trend, což ostatně dokazují naše pravidelně zveřejňované statistiky. Úspěch v žádném případě nezávisí na tom, kolik lidí na internetovém projektu pracuje, ale především na obsahu. Větička "tři až čtyři dny lze "utáhnout" v jednom." pak skutečně vzbuzuje pouze úsměv na tváři (i když si myslím, že autor chtěl původně mluvit o měsících).

Vlastní zkušenosti mě tedy přesvědčují v tom, že internetový projekt lze dělat i bez spolupracovníků. Samozřejmě je mnohem jednodušší mít silný tým schopných redaktorů, jako má například Živě, neboť takový tým má mnohem širší záběr a mohou jej tvořit specialisté na jednotlivé obory, nicméně není to základní podmínkou existence celého projektu.

Náš server ostatně není jedinou "one man show" - na českém Internetu existuje celá řada zajímavých projektů, které nejsou zastřešeny žádnou firmou, existují mnohdy i několik let a pomalu ale jistě si získávají stále více čtenářů. Je samozřejmé, že s větším týmem či s podporou nějaké významné firmy (nejlépe dalších specializovaných serverů či portálů) je růst projektu výraznější, nicméně má-li server dostatečně silný potenciál, který dokáže přitáhnout návštěvníky, může leckdy předčít i servery, kolem kterých se točí desítky lidí.

Závěr tedy zní: autor uvedeného článku nemá pravdu, když tvrdí, že k úspěchu projektu je zapotřebí tým lidí.

Nu a úplně nakonec malá výzva pro všechny, kdož vedou vlastní informační server (bez ohledu na to, zda tento server vedou sami nebo zda jde o týmovou spolupráci): podělte se s námi a s našimi čtenáři o zkušenosti, kterak jste dosáhli úspěchu. Vaše dopisy pište na adresu redakce@1pcrevue.cz. Kromě toho, že podpoříte lidi, kteří se pustili na tuto složitou cestu, si tak můžete zdarma udělat takovou malou nenápadnou reklamu pro svůj web. ;o)

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte moderní CRM systém zdarma i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama