ZaRohem.cz Pražské metro Test osobnosti CowParade 2004 Praha MHD v ČR
Blog ZaRohem 1.PCRevue.cz Vinárna Na roli (Petřvald) Restaurace Třebovická role kapela Terra Ignota

Reklama
Hlavní stránka
Aktuality
Software
Internet
Hardware
Seriály
Viry
Tipy a triky
Download
Konference
Napište nám
Reklama
Tip na spolehlivý skladový program, jež je součástí ekonomického systému Money.
Reklama
Tip na výkonný Macbook Pro 2017. Pořiďte si rychlý notebook s dlouhou výdrží.
11. říjen 2000 - Aktuality

Je Napster vinen nebo nevinen?

Již několikrát jsme na našich stránkách zdůvodňovali, proč by Napster neměl být souzen za to, že poskytuje uživatelům možnost stahovat a nabízet nelegální nahrávky ve formátu MP3. V jedné internetové diskuzi na americkém ZDNetu se objevily úvahy, které naprosto vystihují podstatu věci a ukazují obtížnost řešení tohoto sporu.

Následující příklad ukazuje, proč Napster neporušuje zákony: prodej chráněných živočišných druhů je ve Spojených státech nelegální. Přesto, pokud zadáte do vyhledávače termín označující nějaké chráněné zvíře, můžete velice snadno narazit na odkaz vedoucí na stránku, kde lze taková zvířata koupit. Zákon pochopitelně neporušuje dotyčný vyhledávač, který pouze zobrazil odkaz ze své databáze, ale provozovatel příslušného webu nebo přesněji ten, kdo chráněné živočichy prodává. Stejně tak Napster pouze vede databázi právě připojených uživatelů, ve které vyhledává a uvádí odkaz na uživatele, kteří vlastní hledané soubory. Zda ten, kdo soubor nabízí, nebo stahuje, překračuje svým počínáním hranice zákona nebo nikoli již není věcí Napsteru.

Nabízí se ale další paralela, která spíše nahrává tvrzení, že Napster zákon porušuje. Pokud farmář poskytne svou zemědělskou půdu někomu, kdo na ní bude pěstovat marihuanu nebo jinou drogu, stává se spolupachatelem a protidrogové oddělení si na něj jistě pořádně posvítí. Dosadíme-li si do této paralely místo farmáře provozovatele Napsteru, místo pole samotný systém pro distribuci souborů skrze Internet a místo marihuany nelegální nahrávky, vyjde Napster z této úvahy jako jednoznačný spoluviník.

Z názorných ukázek je vidět, že porota, která rozhoduje o dalším osudu Napsteru, jistě nemá lehký úkol. Na celou záležitost se dá dívat několika pohledy, přičemž z jedné strany vychází Napster jako vítěz, ze druhé pak jako poražený. Objektivní pohled na celou kauzu tedy neexistuje a i konečný verdikt soudu nebude ničím jiným, než souhrnem subjektivních stanovisek jednotlivých členů poroty.

Reklama
 
 
Aktuální články:
Reklama
Program eWay-CRM je praktické CRM řešení integrované přímo do Microsoft Outlooku. Vyzkoušejte moderní CRM systém zdarma i vy!
 
 
Reklama
 
© 1.PC Revue.cz - všechna práva vyhrazena
ISSN: 1213-080X
© Karel Kilián ml.
Zásady ochrany osobních údajů
Reklama